Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

SHBA, shpallet i pafajshëm pas 30 vitesh burg

SHBA, shpallet i pafajshëm pas 30 vitesh burg

0 Komentet 🕔04.04.2015 - 10:41

Anthony Ray Hinton ishte 28 vjeç në vitin 1985, kur u dënua me vdekje për vrasjen e dy menaxherëve të një restoranti në Birmingham të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Ai nuk e kishte kryer këtë krim dhe 30 vite më vonë drejtësia është vënë në vend, megjithëse Anthony i kaloi pas hekurave vitet më të bukura të jetës. “Për çdo ditë, çdo muaj, çdo vit që shteti i mori, nuk ka mundësinë t’ia kthejnë përsëri”, tha avokati i Anthony.

58-vjeçari fitoi pafajësinë dhe u lirua ditën e premte. Avokati Bryan Stevenson tha se klienti i tij u dënua pasi nuk ishte në gjendje të përballonte financiarisht këshillën më të mirë ligjore.

Pasi doli nga burgu, Hinton përqafoi anëtarët e familjes dhe tha: “Faleminderit Jezus. E gjitha që duhet të bëja ishte të testoja armën”, tha 58-vjeçari duke dashur të shpjegojë arsyet se pse ai nuk duhet të kishte qëndruar në burg për 3 dekada.

Plumbat nga vendi i ngjarjes ishin prova e vetme që lidhte Anthony-n me vrasjet. Prokurorët thanë se metodat moderne mjeko-ligjore zbuluan se plumbat në vendngjarje nuk ishin qëlluar nga arma e gjetur në shtëpinë e Hilton.

Në gjyqin e tij të parë, avokati i zotit Hinton tha se klienti i tij nuk kishte para mjaftueshëm për të marrë një ekspert që do ta mbronte nga akuzat e prokurorisë.

Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara vendosi vitin e kaluar se zoti Hinton nuk kishte këshillën e duhur ligjore në gjykimin e parë dhe tha se rasti duhet të rishqyrtohet në një gjyq të dytë.

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
9°/2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Pjesërisht vranët
10°/-2°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 19, 2018
Clear
11°/-1°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Overcast
-2°/-4°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Pjesërisht vranët
0°/-9°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 19, 2018
Clear
1°/-7°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
0°/-6°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Bore! Showers
-3°/-8°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 19, 2018
Pjesërisht vranët
0°/-10°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214