Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

SHBA, mbyllja e qeverisë ndikon në ekonomi

SHBA, mbyllja e qeverisë ndikon në ekonomi

0 Komentet 🕔17.10.2013 - 22:00

Analistë amerikanë thonë se mbyllja e pjesshme e qeverisë për 16 ditë i kushtoi ekonomisë amerikane miliarda dollarë dhe se pasiguria në lidhje me veprime të mëtejshme të qeverisë mund ta dëmtojnë atë edhe më shumë.

Të dhënat e deri tanishme për ndikimin e plotë ekonomik të mbylljes së qeverisë janë të ndryshme. Kompania e vlerësimit të kreditit Standard & Poor tha se kriza hoqi të paktën 24 miliardë dollarë prej ekonomisë më të madhe në botë dhe ngadalësoi normën e rritjes ekonomike të vendit.

Një kompani tjetër studimesh, Makroekonomik Advisers, dha një shifër prej 12 miliardë dollarësh. Rreth 800 mijë punonjës qeveritarë do të paguhen për periudhën e lejes së detyruar, ndërkoh ekonomistët thonë se disa biznese të prekura nga mbyllja e qeverisë nuk do të jetë në gjendje të rimarrin humbjet e tyre.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr