Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

SHBA godasin Rusinë me sanksione të reja mbi konfliktin e Ukrainës

SHBA godasin Rusinë me sanksione të reja mbi konfliktin e Ukrainës

0 Komentet 🕔26.01.2018 - 19:04

U.S. President Donald Trump meets with Russian President Vladimir Putin during their bilateral meeting at the G20 summit in Hamburg

Në zemër të Evropës, vazhdon lufta  mes Uashingtonit dhe Moskës dhe kushtet për një “armëpushim” duken të pamundura . Negociatorët e SHBA akuzojnë Rusinë për papërkulshmëri, ndërkohë që Rusët thonë se situata është e pashpresë: “Është e pamundur të kemi një negocim me dikë që gjithmonë kërkon të përkeqësojë pozicionin tonë”

Departamenti Amerikan i Drejtësisë nxiti presionin mbi Rusinë këtë të premte, duke dhënë sanksione për afro 40 kompani dhe individë që thonë se ishin të përfshirë në konfliktin e Ukrainës. Lista përfshin burokratë, një zëvendësministër dhe biznesmenë shumë të rëndësishëm.

Njoftimi për shtyp që paralajmëroi masat e reja erdhi në një kohë kur Përfaqësuesin  Special  i  SHBA-ve në Ukrainë, Kurt Volker, po zhvillonte bisedime me homologun e tij Rus, ndihmësin presidencialin Vladislav Surkov, në Dubai.

Edhe përpara zhvillimit të sotëm, pritej që do të mos kishte hapje të mëtejshme të negociatave nga ana Ruse. Në një intervistë të zgjeruar me gazetën Kommersant të martën, Ministri i Jashtëm Sergei Lavrov, tha se perëndimi ishte infektuar nga “e pashembullta” Rusofobia, duke i bërë negociatat të pamundura. ” Si kjo Rusofobi,  nuk ishte as gjatë Luftës së Ftohtë,” tha ai.Kwto ndodhi erdhë si pasojë  kur Rusia aneksoi zyrtarisht Krimenë nga Ukraina në mars 2014 pas një referendumi të diskutueshëm.

Përgatiti: E.S.L

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Pjesërisht vranët
14°/4°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Shiu!
12°/6°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
12°/3°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore! Showers
1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
1°/-3°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Ice Pellets
2°/-2°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Overcast
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
3°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
4°/-1°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214