Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Sekreti për shmangien e stresit në punë

Sekreti për shmangien e stresit në punë

0 Komentet 🕔07.07.2014 - 13:01

Stresi, depresioni dhe lodhja e bëjnë një punë ë mërzitshme. Sipas profesorit ne Britaninë e Madhe dhe president i “Faculty of Public Health”, sekreti për të bërë një jetë sa më të mirë qendron tek kohëzgjatja e orarit të punës.

Sipas tij reduktimi orëve te punës është mënyra më e mire për te shmangur stresin e përditshëm. Reduktimi i ditëve te punës nga pesë në katër ditë në javë, thotë profesori, do të ishte ilaçi magjik. Dhe këtë ai e argumenton përmes shumë analizave dhe eksperimenteve të mirëfillta shkencore.

Ai pohon se qëndrimi në punë vetëm katër ditë të javës të çon në arritjen e dy qëllimeve:

1-Së pari punonjësit kanë më shumë kohë për të jetuar në familje, i japim mundësinë për të shmangur presionin që vjen prej punës, e cila e çon deri në sëmundjet mendore.

2-Së dyti duke reduktuar ditët e punës për personat që e kanë një vend pune, i japim mundësinë edhe atyre që ende nuk e kanë këtë mundësi që të punësohen dhe përfitojnë edhe ata prej te mirave materiale që prodhon shoqëria.
Shkaku kryesor i stresit dhe përkeqësimit të parametrave te shëndetit është pikërisht shpërndarja e pabarabartë e punës në shoqëri.

Nga pikëpamja statistikore, Britania e Madhe ka orët më të gjata të punës në vit, 1900 orë, pas tyre vijnë italianët me 1781, pastaj gjermanet me 1847, francezët me 1661 dhe finlandezet me 1648. Ne vend të pare janë grekët me 2000 orë punë në vit.

/ Izabela Zavalani /

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se me rezultatet e fundit Kombëtarja jonë e futbollit do të kualifikohet në Euro 2016?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Chance of Shiu!
16°/5°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Clear
13°/-1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Pjesërisht vranët
13°/3°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Chance of Shiu!
8°/-2°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Clear
10°/1°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Clear
14°/3°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Overcast
11°/2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Pjesërisht vranët
7°/-4°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Clear
8°/-3°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr