Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Rrjetet sociale: 56% e përdoruesve vuajnë nga ‘Fomo’

Rrjetet sociale: 56% e përdoruesve vuajnë nga ‘Fomo’

0 Komentet 🕔11.07.2013 - 12:00

Mediat sociale janë një varësi dhe sindroma Fomo (frika nga të lënit jashtë) e përfshin këtë. Teknologjia ju mundëson lidhje gjatë gjithë kohës me rrjetet sociale, gjë që e rrit varësinë.

Në fakt një studim zbuloi se 56% e njerëzve kanë frikë nga humbja e eventëve të lajmeve të rëndësishme nëse ata për pak kohë nuk kanë mundësi të eksplorojnë rrjetet sociale. Rreth 26% e përdoruesve do të ishin të gatshëm të hiqnin dorë nga varësi të tjera si duhani apo serialet vetëm për të patur kontakt në rrjetet sociale gjatë gjithë kohës.

Në të njëjtën mënyrë rreth 51% e njerëzve i vizitojnë me shpesh se para dy vitesh rrjetet sociale. Edhe shumë përdorues kërkojnë informacionin më të fundit nga rrjetet që kur zgjohen nga gjumi. 27% e të intervistuesve hapnin direkt rrjetet sociale sa ngrihen nga gjumi.

Gjithashtu njerëzit po menaxhojnë më shumë llogari të rrjeteve sociale. Rreth 42% e pjesëmarrësve në studim kanë shumë llogari dhe përqindja rritet në 61% për ata që janë në moshën 18-34 vjeç. Çdo person mesatarisht menaxhon 3.1 adresa e-maili krahasuar me 2.6 që ishte vitin e kaluar. 52% e të intervistuesve thanë se e kanë konsideruar njëherë idenë e pushimeve nga rrjete sociale, por vetëm 24% e kishin ndërmarrë dhe kjo për shkak te “FOMO”-s.

/Sonila Duka/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Shiu!
14°/5°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Chance of Shiu!
13°/2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
14°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Bore!
2°/-1°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Overcast
3°/-1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore!
1°/-3°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Pjesërisht vranët
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Mostly Cloudy
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
3°/-2°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214