Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Rreth 80 % e fëmijëve dhunohen

Rreth 80 % e fëmijëve dhunohen

0 Komentet 🕔04.06.2013 - 11:14

Sot në Ditën Ndërkombëtare Kundër Dhunës ndaj fëmijëve, shifrat në Shqipëri janë shumë të larta.

Sipas UNICEF rreth 80 % e fëmijëve shqiptarë  vuajnë forma të ndryshmë të dhunës, fizike, psikologjike dhe familjare. Një fenomen shqetësues është ai i lypësve të rrugës të cilët dhunohen nga prindërit.

Qendra për Mbrojtjen e të Drejtave të Fëmijëve në Shqipëri (CRCA) dënon ashpër mungesën e një ligji që ndalon përdorimin e dhunës ndaj fëmijëve.

Sipas CRCA-së, fëmijët e varfër, fëmijët që jetojnë me ndihmë ekonomike, që janë të braktisur nga familjet e tyre, fëmijët që për të mbijetuar lypin, vjedhin apo shesin trupin e tyre, duan të dinë se kush i mbron të drejtat e tyre.

Në vendin tonë fëmijëria mbetet e vështirë dhe kjo tregohet nga raporti i Ministisë së Punës, ku tregohet që për një vit janë trajtuar 953 fëmijë në nevojë.

/Muzafere Dema/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr