Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Rreth 80 % e fëmijëve dhunohen

Rreth 80 % e fëmijëve dhunohen

0 Komentet 🕔04.06.2013 - 11:14

Sot në Ditën Ndërkombëtare Kundër Dhunës ndaj fëmijëve, shifrat në Shqipëri janë shumë të larta.

Sipas UNICEF rreth 80 % e fëmijëve shqiptarë  vuajnë forma të ndryshmë të dhunës, fizike, psikologjike dhe familjare. Një fenomen shqetësues është ai i lypësve të rrugës të cilët dhunohen nga prindërit.

Qendra për Mbrojtjen e të Drejtave të Fëmijëve në Shqipëri (CRCA) dënon ashpër mungesën e një ligji që ndalon përdorimin e dhunës ndaj fëmijëve.

Sipas CRCA-së, fëmijët e varfër, fëmijët që jetojnë me ndihmë ekonomike, që janë të braktisur nga familjet e tyre, fëmijët që për të mbijetuar lypin, vjedhin apo shesin trupin e tyre, duan të dinë se kush i mbron të drejtat e tyre.

Në vendin tonë fëmijëria mbetet e vështirë dhe kjo tregohet nga raporti i Ministisë së Punës, ku tregohet që për një vit janë trajtuar 953 fëmijë në nevojë.

/Muzafere Dema/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
14°/6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore! Showers
-1°/-4°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Clear
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-2°/-6°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
6°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Bore!
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore!
1°/-4°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214