Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Rinisin sot bisedimet me Izraelit dhe Palestinës

Rinisin sot bisedimet me Izraelit dhe Palestinës

0 Komentet 🕔29.07.2013 - 08:33

Departamenti amerikan i shtetit ka njoftuar se bisedimet për paqe në mes të palestinezëve dhe izraelitëve pritet të rinisin sot në Washington.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Jen Psaki ka thënë përmes një deklarate se Kerry personalisht “ka dërguar ftesa që palët të nisin drejt Ëashingtonit ekipe me zyrtarë të lartë negociatorësh që dhe formalisht të vazhdojnë negociatat direkte për statusin final”.

Psaki ka thënë se Izraeli do e dërgojë ministren e drejtësisë, Tzipi Livni dhe Yitzhak Molcho, ndërsa palestinezët do e dërgojnë kryenegociatorin Saeb Erekat dhe Muhammad Shtayyeh.

Njoftimi për bisedime të reja është bërë pasi kabineti qeveritar i Izraelit të dielën liroi 104 të burgosur palestinezë.
Në Aman të premten, Kerry njoftoi se liderët izraelitë dhe palestinezë janë pajtuar të rifillojnë negociatat të bllokuara tashmë tre vjet. Pritët që këto ditë në Washington të arrijnë shefja e ekipit izraelit Tzipi Livni dhe homologu i saj palestinez, Saeb Erekat, për të filluar negociatat.

Bisedimet izraelito – palestineze u ndërprenë në vitin 2010 kur Izraeli refuzojë që të ndalojë ndërtimin e shtëpive të banimit për izraelitët në Bregun Perëndimor.

/ Elta Liksenaj /

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Overcast
10°/3°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Chance of Shiu!
15°/8°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
15°/6°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Mostly Cloudy
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Bore!
-1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore!
-1°/-3°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Mostly Cloudy
2°/-6°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Ice Pellets
2°/-2°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
5°/0°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214