Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Beder



Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

“Ringjallet” filigaranisti Simon Shiroka

“Ringjallet” filigaranisti Simon Shiroka

0 Komentet 🕔02.07.2013 - 10:09

Në qytetin e Prizrenit është oragnizuar një ekspozitë me 115 punime artistike të filigaranistit të mirënjohur Kosovar Simon Shriroka.

Kjo ekspozitë është hapur në kuadër të ekspozitës verore në Galerinë Kombëtare të Kosovës, nën kujdesin e drejtorit të saj, Erzen Shkololli.

Shkololli është shprehur se kjo ekspozitë nuk ka emocionuar jo vetëm familjarët e tij, por të gjithë ata që e duan dhe admirojnë këtë art.

Shiroka lindi në Prizren në vitin 1927 dhe interesi i tij për këtë art nuk ishte as i rastësishëm e as i sforcuar.

Krijimtaria e Shirokës bazohet në folklor, totemi, mistikë e ornametikëe shpirtërore.

Kritiku Shkëlzen Maliqi e ka konsideruar të jashtëzakoshme këtë ekspozite, ndërsa artistin mjeshtër me art mahnitës.

Galeria Kombëtare e Kosovës në bashkpunim me familjen Shiroka janë duke përgatitur një monografi për artistin.

/Sonila Qazimi/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Pjesërisht vranët
14°/4°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Shiu!
12°/6°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
12°/3°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore! Showers
1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
1°/-3°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Ice Pellets
2°/-2°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Overcast
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
3°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
4°/-1°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214