Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Rënia e dhëmbëve lidhet me sëmundjet e zemrës

Rënia e dhëmbëve lidhet me sëmundjet e zemrës

0 Komentet 🕔29.06.2013 - 13:23

Të dukesh bukur është një problem që të gjithë e kanë. Paraqitja e jashtme është ajo që të cilës ne i kushtojmë më shumë rëndësi. Dhëmbët janë ata të cilët na zbukurojnë pamjen por edhe na e prishin atë.

Studimi i shkencëtarëve suedezë nga Universiteti i Upsalës ka lidhur rënien e dhëmbëve me praninë e një vargu të faktorëve të rrezikut për sëmundje të zemrës.

Është zbuluar se te personat e rritur, të cilëve u bien dhëmbët dukshëm më e madhe ka qenë shpeshtësia e diabetit, mbi peshës, shtypjes së lartë të gjakut dhe konsumimit të duhanit.

Në studim janë përdorur të dhënat e gati 16 mijë personave nga 39 shtete. Është vërtetuar gjithashtu që reduktimi i numrit të dhëmbëve të mbetur është i lidhur me rritjen proporcionale të nivelit të enzimës së dëmshme, e cila nxit inflamacione dhe arterosklerozë.

Përveç këtyre, rënia e dhëmbëve ka qenë në korrelacion me rritjen e nivelit të të ashtuquajturës kolesterinë e keqe dhe sheqerit në gjak.

/Redjon Shtylla/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 18, 2018
Chance of Shiu!
16°/7°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 19, 2018
Shiu!
13°/8°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 20, 2018
Shiu!
13°/7°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 18, 2018
Bore!
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 19, 2018
Bore!
2°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 20, 2018
Bore!
2°/-1°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 18, 2018
Chance of Shiu!
10°/3°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 19, 2018
Shiu!
8°/3°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 20, 2018
Chance of Shiu!
7°/3°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr