Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Rekordet në Kupën e Botës

Rekordet në Kupën e Botës

0 Komentet 🕔12.06.2014 - 11:42

Brazili është i vetmi vend që ka fituar 5 Kupa te Botës (1958, 1962, 1970, 1994, 2002)

Ashtu si Kupat e Botes, rekordi për aktivizime mbahet nga dy lojtarë, Antonio Carbajal (1950, 1954, 1958, 1962, 1966) dhe Lothar Matthaüs (1982, 1986, 1990, 1994, 1998)

Oleg Salenko, në 1994, shënoi  5 gola në një ndeshje të fituar nga Rusia 6-1 ndaj Kamerunit në fazën e grupeve, edhe ky nje rekord.

Tetë është numri i vendeve që kanë fituar Kupën e Botës: Brazili, Uruguaji, Gjermania, Spanja, Anglia, Italia, Franca dhe Argjentina.

Hakan Sukur, në 2002, shënoi me Turqinë ndaj Koresë së Jugut golin më të shpejtë, në 11 sekonda        Just Fontaine ka shënuar më shume gola, 13 vetëm në një edicion të Kupes së Botës në 1958.

Ronaldo, “Fenomeni” është lojtari që ka shënuar më shumë gola në Kupën e Botës  15, në tre edicione  1998, 2002 e 2006.

Norman Ëhiteside në 1982 ishte lojtari më i ri në Kupën e Botës, 17 vjecç, 1 muaj e 10 ditë.

Brazili është vendi që ka marrë pjesë në të gjitha Kupat e Botës 19 (1930, 1934, 1938, 1950, 1954, 1958, 1962, 1966, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1994, 1998, 2002, 2006, 2010). Edicionet 1942 e 1946 nuk u zhvilluan për shkak të Luftës së Dytë Botërore.

Roger Milla në 1994 ishte lojtari më i vjetër në një Kupë Bote, 42 vjecc , 1 muaj e 8 ditë.

Argjentina është vendi që ka marrë më shumë kartona në historinë e Kupës së Botës. Në 70 ndeshje, ka  marrë 103 kartona të verdhë, 1 dyshe dhe 9 kartona te kuq.

18.800 është numri i gazetareve të akredituar në këtë Kupë Bote në Brazil (finalja më 13 korrik).

/ Ermand Vrapi/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Pjesërisht vranët
14°/4°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Shiu!
12°/6°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
12°/3°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore! Showers
1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
1°/-3°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Ice Pellets
2°/-2°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Overcast
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
3°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
4°/-1°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214