Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Rekord i ri fluturimi, Nju Jork-Londër në 5 orë e 16 minuta

Rekord i ri fluturimi, Nju Jork-Londër në 5 orë e 16 minuta

0 Komentet 🕔20.01.2018 - 21:20

Norwegian

Një fluturim nga Nju Jorku në Londër ka thyer rekordin për udhëtimin më të shpejtë ndonjëherë në një avion subsonik të pasagjerëve të kësaj linje, duke prekur tokën për pak më shumë se pesë orë.

Boeing 787-9 Dreamliner Norvegjez, u shty nga një rrymë motorrike e fuqishme e avionit teksa udhëtoi nëpër Atlantik dhe kreu uljen 53 minuta më herët se sa pritej. Avioni, mbante në bord  284 pasagjerë.

Ai u nis nga JFK në ora lokale 11:44am para se të arrinte një shpejtësi maksimale prej 776 mph ose përafërsisht 1250 km/h. dhe të ulej në Londër Gatëick në 9.57pm ,GMT në orën lokale të Londrës.

Fluturimi u arrit prej pesë orë e 16 minuta, tre minuta më shpejt se rekordi i mëparshëm i vendosur nga një fluturim i British Airways në 2015.

Harold van Dam, kapiteni i fluturimit DY7014,  tha se nëse nuk do të ishte prej turbullirave të shumta ,  koha e udhëtimit mund të ishte edhe më e shkurtër, raportoi Mail Online.

Ai tha: “Ne ishim në ajër për pak më shumë se pesë orë dhe nëse nuk do kishte qenë kohë me turbullira të parashikuara në lartësi më të ulëta, ne mund të kishim udhëtuar edhe më shpejt”.

Kalimi më i shpejtë ndonjëherë i Atlantikut  u arrit nga një fluturim i British Airways Concorde nga Nju Jorku në Londër, i cili u krye në vetëm 2 orë e 52 minuta dhe 59 sekonda.

Përgatiti : E.S.L

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
14°/6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore! Showers
-1°/-4°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Clear
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-2°/-6°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
6°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Bore!
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore!
1°/-4°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214