Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Raporti i Moody’s: Ekonomia shqiptare vlerësohet me notë pozitive

Raporti i Moody’s: Ekonomia shqiptare vlerësohet me notë pozitive

0 Komentet 🕔18.06.2013 - 13:34

Moody’s, një prej agjencive më të njohura të vlerësimit të riskut në botë, jep vlersimin me gradën “B” për vendin tonë. Ky vlerësim vjen si pasojë e ecurisë pozitive të ekonomisë përsa i përket këtij viti. Gjithashtu kjo agjenci konfirmon se Shqipëria ka një pritshmëri “Stable” në të ardhmen ekonomike.

Makroekonomija e vendit ka qenë pozitive në këtë periudhë të vitit ndërsa gjysma e dytë e vitit vlerësohet si më potencialja për rritjen ekonomike. Duke dhënë kështu një dëshmi me kredibilitet të ekonomisë Shqiptare në një kohë kur Evropa dhe rajoni vazhdojnë të përjetojnë goditjet e krizës financiare.

Sipas Moody` s pavarësisht optimizmit Shqipëria e ka të nevojshme që të vijojë progresin e reformave dhe përmirësimet në disa sektorë si dhe forcimin e mëtejshëm të institucioneve.

Ky raport jo vetëm është një vlersim por gjithashtu dëshmi e kredibilitetit të vendit për stabilitetin makro-ekonomik, politikat dhe reformat ekonomike në mbështetje të biznesit, përmirësimit te mjedisit fiskal dhe vazhdimësisë së reformave ne vend.

/Erzen Carja/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
14°/6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/2°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore!
-1°/-3°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-2°/-4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
5°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Bore!
-1°/-7°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Ice Pellets
1°/-3°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214