Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Raporti i KE: Borxhi publik deri në 73.6% e PBB

Raporti i KE: Borxhi publik deri në 73.6% e PBB

0 Komentet 🕔11.01.2014 - 12:54

Raporti i Komisionit Europian për ecurinë ekonomike të 3-mujorit të katërt të vendeve që synojnë të marrin statusin kanditat në BE tregon se pasqyra ekonomike e vendit tonë  nuk ka qenë nga më të mirat e mundëshme.

Sipas raportit deficit buxhetor pritet të zgjerohet deri në 6.6%, ndërsa borxhi publik mund të arrijë deri në 73.6% të PBB-së.

Gjithashtu në raport thuhet se Këshilli i Europës i ka mirëpritur reformat parlamentare, të administratës publike dhe të drejtësisë, të cilat qeveria i ndërmori në muajin dhjetor.

Vlerësimi

Për sa i përket situatës financiare të Shqipërisë, në këtë raport është shënuar fakti se kompania finaciare “Standard & Poor’s” uli  vlerësimin e financave të vendit nga nota “B” në “B+”, duke dhënë një parashikim negativ. Ndërkohë pritet që Banka Botërore  t’i japë Shqipërisë ndihmë të mëtejshme financiare.

Deficiti

Raporti vlerëson se gjatë vitit 2014 deficiti pritet të jetë 71% më i lartë se sa ishte planifikuar më parë, vleresim i cili vjen pas analizimit të buxhetit të rishikuar.

Rritja e deficitit si dhe rishikimi në ulje i PPB-së minimale, mund të bëjnë që deficiti buxhetor të mos jetë 3.5% e PBB-së, siç ishte planifikuar, por të jetë 6.2%.

Gjitashtu në këtë raport thuhet se të ardhurat nga privatizimi i mëparshëm i katër HEC-eve janë përdorur për të financuar 15% të deficitit, por nevoja për huamarrje shtesë nënkupton se borxhi publik (duke mos përfshirë detyrimet ndaj biznesit) mund të ketë arritur në 64.4% të PBB-së në 3-mujorin e tretë.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
10°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Mostly Cloudy
11°/-1°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Mostly Cloudy
1°/-8°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-3°/-6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Pjesërisht vranët
0°/-8°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
0°/-11°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
1°/-6°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Bore! Showers
-2°/-6°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214