Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Raport i OKB: IS vret 10 mijë njerëz vetëm për 1 muaj

Raport i OKB: IS vret 10 mijë njerëz vetëm për 1 muaj

0 Komentet 🕔03.10.2014 - 15:25

Në raportin më të fundit të Kombeve të Bashkuara rezulton se Shteti Islamik (IS) ka bërë shkelje të rënda të të drejtave të njeriut përmes krimeve makabre disa prej tw cilave i ka të filmuara për të gjithë botën. Rapori i përbashkët i Misionit të Asistencës së OKB-së për Irakun dhe Zyrës së Komisionerit të Lartë të OKB-së për të drejtat e Njeriut të bërë publik ditën e djeshme, paraqet  shkelje të të drejtës ndërkombëtare dhe të abuzimeve në një periudhë kohore nga 6 korrik deri më 10 shtator.

Veprat e kryera nga  to janë egzekutime masive, rrëmbim të grave dhe vajzave si skllave të seksit dhe përdorim të fëmijëve si luftëtarë. Po ashtu në raport theksohen sulmet ajërore në Irak si përgjegjëse për humbjen e jetëve ndër rradhët e civilëve. Numërohen rreth 10000 mijë njerëz  të vrarë në Irak nga militantërt e IS vetë në muajin shtator dhe 1.8 milionë irakianë kanë braktisur shtëpitë e tyre.

Ndërkohë autoritetet shëndetësore në Irak vetëm ditën e djeshme raportojnë se janë shkaktuar rreth 60 viktima nga luftimet midis militantëve të shtetit Islamik dhe forcave qeveritare në veri të vendit.

/Objektiv.al/ 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Pjesërisht vranët
14°/4°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Shiu!
12°/6°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
12°/3°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore! Showers
1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
1°/-3°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Ice Pellets
2°/-2°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Overcast
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
3°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
4°/-1°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214