Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Rama: Shqipëria mbështet Maqedoninë në NATO nëse do të respektojë marrëveshjen e Ohrit

Rama: Shqipëria mbështet Maqedoninë në NATO nëse do të respektojë marrëveshjen e Ohrit

0 Komentet 🕔20.05.2015 - 09:25

Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij në Ministrerialin rajonal në luftën kundër terrorizmit u ndal në ngjarjet më të fundit në Kumanovë. Kreu i ekzekutivit i ka cilësuar të patolerueshme ngjarjet që ndodhën në Kumanovë duke shtuar se kjo është një shprehje e qartë e degradimit të demokracissë së një vendi.

“Është shumë e rrezikshme përzierja e termave. Termi “terrorizëm” dhe termi “shqiptarë” në Maqedoni u bashkuan dhe kjo është e patolerueshme në një kohë kur shqiptarët kanë qënë, janë dhe do të mbeten një faktor thelbësor shtetëformues për Maqedoninë”, nënvizoi Rama.

Rama u shpreh se për të bërë bashkë terrorizmin dhe shqiptarët është thjesht një përpjekje për të t’i shtuar terrorizmit ngjyrim etnik dhe kjo është tërësisht e paranueshme.  Po ashtu Rama u bëri thirrje përfaqësuesve të shtetit maqedonas të bëjë transparente drejtësinë mbi ngjarjen e ndodhur në Kumanovë ku humbën jetën 24 persona, 14 shqiptarë dhe 8 punonjës piolicie.

“Asgjë më e rrezikshme nuk mund të na ndodh të gjithëve ne në këtë betejë të përbashkët ndaj terroizmit, që ta përfshimë këtë termë me shprehje të problematikës së ngarkuar të degradimit të demokracisë dhe përzjerja e kësaj me tragjedinë e Kumanovës është e patolerushme. Ashtu siç do të jetë nga shtetit shqitparë e patolerushme mungesa e transparencës dhe drejtësisë për dëmet dhe terrorin e Kumanovës”, nënvizoi Rama.

Rama shtoi më tej se Shqipëria do të mbështesë Maqedoninë në NATO vetëm atëherë kur kjo e fundit të respektojë plotësimin e Marrëveshjes së Ohrit.

/Objktiv.al/

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Shiu!
14°/5°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Chance of Shiu!
13°/2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
14°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Bore!
2°/-1°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Overcast
3°/-1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore!
1°/-3°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Pjesërisht vranët
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Mostly Cloudy
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
3°/-2°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214