Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Qytetet më me mirëqënie në botë, kryeson Australia me katër qytete

Qytetet më me mirëqënie në botë, kryeson Australia me katër qytete

0 Komentet 🕔11.10.2014 - 11:31

Rezultati i OCSE habit dhe vetë austalianët

Qyteti i cili ka mirëqënien më të lartë? Canberra, kryeqyteti i Australisë

Në fakt është suprizues verdikti i klasifikimit më të ri organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim “OCSE”, e cila rëndit katër qytete australiane nga të gjithë qytetet e botës si vende ku jetohet më mirë (Camberra, Melbourne, Sydney dhe Peth)

Ky është një vendim që ka sjellë të qeshura edhe ne Australi, ku Canberra ka një reputacion jo fort të mirë, të qënit një vend banal dhe I zhurmshëm, i njohur edhe me emërtimin “Jo një vend i keq për të jetuar”. Një shkrimtar i famshëm anglez e ka cilësuar “kryezytet i dënimit” sesa kryeqytet të Australisë.

Në të vërtetë kriterët e kësaj rënditje janë shumë serioze si: kostoja e jetës, niveli i mirëqënies, cilësia e ambientit, shkollat, shëndeti, siguria publike, jeta kulturore dhe mundësitë e punësimit. Me shumë siguri pas Australisë vendet më të njohura për mirëqënien e jetesës janë Norvegjia, Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara.

saDSfSDX safdsFDAWEFGAEadsdsa CasdSVSsasaASD sdsaDSAFaf Sdsrfweqsx

/Objektiv.al/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se me rezultatet e fundit Kombëtarja jonë e futbollit do të kualifikohet në Euro 2016?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E premte E shtunë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 23, 2017
Pjesërisht vranët
17°/3°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 24, 2017
Pjesërisht vranët
17°/3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 25, 2017
Clear
17°/8°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 23, 2017
Clear
15°/4°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 24, 2017
Pjesërisht vranët
16°/4°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on November 25, 2017
Mostly Cloudy
16°/4°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 23, 2017
Clear
13°/-1°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 24, 2017
Clear
12°/-1°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 25, 2017
Clear
12°/2°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr