Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Qytetet më me mirëqënie në botë, kryeson Australia me katër qytete

Qytetet më me mirëqënie në botë, kryeson Australia me katër qytete

0 Komentet 🕔11.10.2014 - 11:31

Rezultati i OCSE habit dhe vetë austalianët

Qyteti i cili ka mirëqënien më të lartë? Canberra, kryeqyteti i Australisë

Në fakt është suprizues verdikti i klasifikimit më të ri organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim “OCSE”, e cila rëndit katër qytete australiane nga të gjithë qytetet e botës si vende ku jetohet më mirë (Camberra, Melbourne, Sydney dhe Peth)

Ky është një vendim që ka sjellë të qeshura edhe ne Australi, ku Canberra ka një reputacion jo fort të mirë, të qënit një vend banal dhe I zhurmshëm, i njohur edhe me emërtimin “Jo një vend i keq për të jetuar”. Një shkrimtar i famshëm anglez e ka cilësuar “kryezytet i dënimit” sesa kryeqytet të Australisë.

Në të vërtetë kriterët e kësaj rënditje janë shumë serioze si: kostoja e jetës, niveli i mirëqënies, cilësia e ambientit, shkollat, shëndeti, siguria publike, jeta kulturore dhe mundësitë e punësimit. Me shumë siguri pas Australisë vendet më të njohura për mirëqënien e jetesës janë Norvegjia, Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara.

saDSfSDX safdsFDAWEFGAEadsdsa CasdSVSsasaASD sdsaDSAFaf Sdsrfweqsx

/Objektiv.al/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 20, 2018
Shiu!
13°/7°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 21, 2018
Chance of Shiu!
15°/7°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on February 22, 2018
Overcast
16°/7°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 20, 2018
Bore!
2°/-1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 21, 2018
Bore!
2°/0°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 22, 2018
Bore!
2°/-1°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 20, 2018
Chance of Shiu!
8°/3°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on February 21, 2018
Overcast
9°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 22, 2018
Chance of Shiu!
10°/4°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr