Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

QKEV: Ricertifikim i mjekëve dhe infermierëve

QKEV: Ricertifikim i mjekëve dhe infermierëve

0 Komentet 🕔27.05.2013 - 10:09

Sistemi shëndetësor dhe arsimor ka kapacitete të pamjaftueshmeshme për marrjen e krediteve sipas programit të ricertifikimit të profesionistëve të shëndetësisë.

Gjithçka përcaktohet në raportin vjetor të Qendrës Kombëtare të Edukimit në Vazhdim.

“Sfida për vitin 2013 është rritja e përgjegjësisë së mjekëve dhe profesionistëve të tjerë për edukimin e tyre të vazhdueshëm. Mund të nevojitet një rishikim i kritereve të programit të ricertifikimit, bazuar në ecurinë e deritanishme dhe problematikat e ndeshura”, thuhet në raport.

Gjithashtu, në raport vihet në dukje se problem më i madh qëndron te ricertifikimi i dentistëve dhe farmacistëve. “Nga  vlerësimi i bërë deri tani, ato nuk rezultojnë të mjaftueshme për të marrë 150 kredite brenda ciklit 5-vjeçar. Në mënyrë të veçantë, duhet marrë në konsideratë fakti që për farmacistët dhe dentistët ka shumë pak ofrues aktivitetesh dhe mundësia për ricertifikim është edhe më e vogël”, thuhet ndër të tjera në raport.

Sipas legjislacionit në fuqi, mosmarrja e krediteve të përcaktuara në program mund t’u kushtojë atyre vendin e punës.

/Muzafere Dema/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on May 27, 2018
Clear
31°/17°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on May 28, 2018
Pjesërisht vranët
31°/17°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on May 29, 2018
Clear
30°/17°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on May 27, 2018
Pjesërisht vranët
28°/15°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on May 28, 2018
Pjesërisht vranët
29°/15°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on May 29, 2018
Chance of a Thunderstorm
30°/15°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CEST on May 27, 2018
Chance of Shiu!
28°/13°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on May 28, 2018
Chance of a Thunderstorm
29°/13°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on May 29, 2018
Clear
29°/12°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr