Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Qeveria, 7.7 miliardë lekë niveli i huamarrjes

Qeveria, 7.7 miliardë lekë niveli i huamarrjes

0 Komentet 🕔04.06.2013 - 17:11

Qeveria e ndikuar nga kushtet jo të favorshme dhe interesat shumë të larta të tregjeve financiare ndërkombëtare është fokusuar në marrjen  borxh në tregun e brenshëm.

Mundësitë e huamarrjes në tregun e brenshëm janë shfrytëzuar pothuajse të gjitha nga ana e qeverisë. Qeveria ka konsumuar 89.3% të huasë, vlera e së cilës është 27.4 miliardë lekë e parashikuar për buxhetin e vitit 2013, duke kaluar kështu kufirin e huamarrjes.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Financave, për 4 muajt e parë niveli i huamarrjes arrin vlerën 22.8 miliardë lekë ose 7.7 miliardë lekë më shumë, nga 15 miliardë që ishte planifikuar për këtë periudhë.

Nëse do të krahasonim shifrat e këtij viti me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, do të vërenim një rritje të huasë prej 10.7 miliardë lekë, kjo vjen nga fakti i periudhës zgjedhore , rritjes te investimeve publike dhe investimeve në projektet e reja.

Një situatë e tillë ka sjell kritika nga ana e opozitës , e ekspertët të ekonomisë brenda vendit dhe nga institucionet financiare ndërkombëtare si FMN apo BB, të cilët janë shprehur për heqjen me ligj në Shqipëri ҫmimit tavan prej 60% për borxhin publik.

/Enkeleda Cami/      

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr