Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Qendrat e Formimit Profesional, një mundësi e mirë punësimi

Qendrat e Formimit Profesional, një mundësi e mirë punësimi

0 Komentet 🕔08.05.2013 - 14:15

Qendra e Formimit Profesional në Tiranë, e cila përgatit mijëra kursantë, dje mbushi 20 vjet nga formimi i saj. Në të ofrohen kurse për 18 profesione të ndryshme.

Rinia shqiptare, krahas shkollave, apo dhe ato qe nuk vazhdojnë shkollën, interesi për kurset profesionale ka ardhur në rritje.

Femrat janë më të prirura drejt kurseve të rrobaqepsisë, parukerisë dhe gjuhëve të huaja, ndërsa meshkujt në ato që lidhen me inxhinierinë mekanike, elektrike dhe hotelerinë.

Në Qendrën e Formimit Profesional ofrohen kurse me çmime mjaft ekonomike dhe me një staf të kualifikuar. Në vend funksionojnë 10 qendra publike të formimit profesional, në të cilat çdo vit drejtohen rreth 10 mijë persona.

Mbi 40 % e personave që përfundojnë kurset e formimit pranë qendrave publike të formimit profesional, punësohen menjëherë pas përfundimit të kurseve dhe politikat e Ministrisë së Punës synojnë që kjo shifër në të ardhmen të rritet dhe të arrijë ato të BE-së.

/Sonila Duka/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
9°/3°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Pjesërisht vranët
13°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Chance of Shiu!
11°/0°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Bore!
0°/-3°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore! Showers
0°/-4°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore! Showers
-3°/-6°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
2°/1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore!
4°/-3°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore!
-1°/-7°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214