Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Pse qajnë bebet?

Pse qajnë bebet?

0 Komentet 🕔27.08.2013 - 11:15

Bebet  fillojnë të qajnë që me lindjen e tyre. E qara për bebet konsiderohet një urë komunikimi. Bebet  qajnë më shumë gjatë 2 muajve të parë, më pas e qara e tyre zvogëlohet.

Eshtë e vështirë të kuptoni pse qajnë bebet, për të kuptuar arsyen e të qarit duhet të jesh i kujdesëshëm dhe të mësohesh me faktin se kjo do të  zgjasë për disa kohë.

  • Asnjëherë nuk duhet t’i lini bebet tuaja të qajnë. Kjo është një mënyrë e mirë për të fituar besimin e tyre.
  • Nëse bebi juaj qan do të thotë se diçka nuk shkon, ose kërkon thjesht një përqafim nga ju .
  • Kontrolloni çdo nevojë të fëmijës suaj. Nëse keni punë mund ta vendosni bebin në një vend që mund t’ju shohë.

Arsyet pse bebet qajnë: 

Uria: Në muajt e parë, uria mund të jetë shkaktar i të qarës. Përpiquni ta ushqeni bebin tuaj në orarin e duhur.

Temperatura: Duhet të keni kujdes për temperaturën , sidomos në ditët e ftohta duhet t’ia kontrolloni vazhdimisht.

Lodhja e tepërt : Lodhja mund të shkaktojë pagjumësi. Në këtë rast pagjumësia bëhet shkak për të qarën. Lodhja mund të kompesohet me një shëtitje.

Gjendja juaj shpirtërore : Bebi juaj preket shpejt nga lodhja, mërzitja. Duhet të jeni vazhdimisht e buzëqeshur  dhe e dashur me të.

/Rabihana Halili/

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E enjte E premte
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 20, 2018
Chance of a Thunderstorm
32°/19°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 21, 2018
Chance of a Thunderstorm
31°/19°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 22, 2018
Chance of a Thunderstorm
29°/18°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on June 20, 2018
Pjesërisht vranët
28°/17°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 21, 2018
Chance of a Thunderstorm
31°/18°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CEST on June 22, 2018
Shiu!
20°/8°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CEST on June 20, 2018
Chance of Shiu!
29°/16°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on June 21, 2018
Pjesërisht vranët
31°/16°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 22, 2018
Chance of a Thunderstorm
30°/12°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr