Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Pse duhet të konsumoni kos çdo ditë

Pse duhet të konsumoni kos çdo ditë

0 Komentet 🕔23.06.2014 - 12:18

Kosi është një nga ushqimet që nuk duhet të mungojë as një mëngjes dhe vakt darke, kështu shprehen dietologët për këto ditë të nxehta vere.

Kosi ka shumë vlera si dhe elementë të lartë .Kosi është një “ilaç”për gripin, por edhe nje vakt i nevojshëm për të reduktuar kile.

Ja disa nga cilësitë e kosit

-I nevojshëm për organizmin

Kosi është një nga produktet më të mira të qumështit njëkohësisht i nevojshëm për organizmin tonë. Eshtë i lehtë,i tretshëm dhe një rregullues i stomakut.Nëse ndiheni me stomak të fryrë konsumoni pak kos të shoqëruar me bukë, pasiredukton fryerjet e tepërta.

-Lufton Gripin

Specialistët kanë zbuluar se kosi është është një ndihmues mjaft i mirë në luftën kundër gripit,ftohjes dhe llojeve të tjera të virusit.Kur jeni me grip kosin  shoqëronjeni me limon dhe kjo gjë do t ju ndihmoj në luftën kundër  viruseve.

-Ndihmon në dobësim

Kosi përmban fruta, proteina dhe elementë fermentues që ndihmojnë në tretje.Këto janë dhe përbërësit më të nevojshëm gjatë një diete.

Të ngrënit kos për një periudhë të gjatë mund të jetë e vështirë, por organizmit nuk i shkaktohen probleme. Për të çliruar energji të mjaftueshme konsumoni deri në 12 filxhanë në ditë. Nëse hani kos vazhdimisht, dieta juaj nuk ka nevojë për drithëra apo ushqyes të tjerë. Kosi është zëvendësues i mirë dhe mëse i shëndetshëm.

/Ariana Saraci/


 

 

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Overcast
11°/-1°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-3°/-6°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Clear
0°/-8°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
-2°/-11°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
1°/-5°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Bore! Showers
-2°/-6°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214