Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Protesta në Paris për ferexhenë

Protesta në Paris për ferexhenë

0 Komentet 🕔23.07.2013 - 09:39

Turma të rinjsh hodhën gurë kundër policisë franceze dhe u vunë zjarrin makinave në natën e dytë të trazirave në lagjen periferike Trapes të Parisit. Telashet filluan pas arrestimit të një njeriu, bashkëshortes së të cilit i patën thënë të heqë vellon islamike që i mbulonte fytyrën, pasi në Francë është urdhëruar mospërdorimi i vellos në publik.

Ai u akuzua pas kësaj se është përpjekur të mbysë oficerin e policisë që i dha urdhrin. Deri në 300 të rinj njëkohësisht sulmuan stacionin e policisë së lagjes ku po mbahej i arrestuari.

Një grup i rëndësishëm përfaqësues i myslimanëve hodhi poshtë versionin e paraqitur nga autoritetet për ngjarjen, duke akuzuar policinë për “provokim”.

I dyshuari përshkruhet si një njeri i konvertuar mysliman në moshën 21 vjeç. Ai u lirua të shtunën, por do të duhet të paraqitet në gjyq. Ndalimi i mbulimit të fytyrës për gratë u vendos në Francë në prill 2011 dhe shkelësit përballen me penalitete financiare.

Forcat e policisë së lagjes u përforcuan me forcat speciale kundër protestave të dhunshme të policisë franceze, ndërsa ministri i Brendshëm, Manuel Valls, tha se ata do të mbeten në vendngjarje deri sa të rivendoset qetësia. Tridhjetë mjete të policisë kundër protestave të dhunshme u vendosën pranë stacionit të policisë së lagjes.

/Laugert Qosja/

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 25, 2018
Shiu!
9°/1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 26, 2018
Chance of Shiu!
6°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 27, 2018
Bore!
5°/-4°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on February 25, 2018
Bore! Showers
-4°/-11°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 26, 2018
Bore!
-6°/-10°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on February 27, 2018
Bore! Showers
-6°/-16°
E mërkurë E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 12:00 PM CET on January 03, 2018
Shiu!
10°/0°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 12:00 PM CET on January 04, 2018
Pjesërisht vranët
9°/-3°
It is forcast to be Clear at 12:00 PM CET on January 05, 2018
Clear
7°/-2°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr