Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Promovohet “Udhëzuesi Praktik”

Promovohet “Udhëzuesi Praktik”

0 Komentet 🕔29.05.2013 - 15:13

“Deontologjia dhe etika e raportimit gjatë fushatës zgjedhore”

Ky botim u vjen në ndihmë gazetarëve gjatë raportimit të fushatës zgjedhore

Departamenti i Shkencave të komunikimit në Universitetin “Hëna e Plotë” (Bedër) promovoi udhëzuesin praktik: “Deontologjia dhe etika e raportimit gjatë fushatës zgjedhore”. Ky udhëzues u realizua nga bashkëpunimi i dy pedagogëve të këtij departamenti, Briseida Mema dhe Ramadan Çipuri.

Me anë të këtij udhëzuesi synohet t’u vihet në ndihmë gazetarëve që ndjekin dhe pasqyrojnë aktivitetet e subjekteve politike gjatë fushatave zgjedhore.

Në ceremoninë e promovimit morën pjesë ambasadorja e Francës në Shqipëri, znj. Christine Moro, ambasadori i Zvicrës, z. Alexandër Witwer, kryetari i Unionit të Gazetarëve, z. Aleksandër Çipa, gazetarë dhe studiues të fushës, si edhe studentë të Departamentit të Shkencave të Komunikimit.

“Liria e shtypi gjatë fushatave zgjedhore lidhet ngushtë vecanërisht me demokracinë, gazetari ka detyrë të informojë qytetarët mbi programet dhe aktivitetet e partive. Kjo është dhe tema e këtij udhëzuesi praktik, i cili u drejtohet gazetarëve dhe synon t’i ndihmojë për të repektuar etikën dhe detyrën, aty jepen shembuj se si të punojmë duke i qëndruar besnik parimit të objektivitetit. Ai na kujton nevojën e verifikimit të informacioneve, e marrjes parasysh të kontekstit dhe të këndvështrimit të ngjarjeve në perespektivë. Gjatë periudhave zgjedhore është shumë e rëndësishme të shmangen kurthet, çka bën pastaj dallimin mes informacionit dhe propagandës apo manipulimit”, u shpreh znj. Moro gjatë fjalës së saj.

Bashkëautorja e këtij botimi, Briseida Mema, në fjalën e saj nënvizoi rëndësinë e këtij botimi dhe në fund bëri një falënderim të veçantë për Ambasadën Franceze dhe organizatën “Reporterë pa kufij” për mbështetjen dhe mirëkuptimin që treguan në përshtatjen e këtij udhëzuesi, sipas realitetit shqiptar.

/Erzen Carja/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Shiu!
14°/5°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Chance of Shiu!
13°/2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
14°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Bore!
2°/-1°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Overcast
3°/-1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore!
1°/-3°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Pjesërisht vranët
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Mostly Cloudy
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
3°/-2°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214