Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Pro dhe kundër shkatërrimit të armëve kimike

Pro dhe kundër shkatërrimit të armëve kimike

0 Komentet 🕔11.11.2013 - 09:04

Prej disa ditësh po zhvillohet një debat i fortë në mbarë opinionin publik shqiptar në lidhje me transportimin dhe asgjësimin e armëve kimike siriane në vendin tonë. Lajmi është përhapur nga shtypi i huaj, ekzaktësisht nga”Le Monde” dhe “DË”. Ata që kanë dhënë alarmin për rrezikun e këtyre armëve kimike janë opinionistët që nëpërmjet shkrimeve të tyre kanë njohur opinionin publik për rrezikshmërinë e këtij procesi.

Ajo që bën përshtypje është heshtja e qeverisë dhe mosinformimi i publikut në lidhje me këtë fenomen që për hir të së vërtetës nuk është i parëndësishëm. Procesi i armëve kimike është i ndaluar në kushtetutë, ndoshta kjo shpjegon heshtjen e qeverisë.

Lind pyetja, çfarë janë këto armë kimike dhe sa të rrezikshme janë? Sipas ekspertëve, këto janë armë të tipit mbrojtës por në mes tyre ka dhe armë kimike dhe agresive apo helmuese, sikundër dhe gazi sarin. Ata gjithashtu shprehen se Shqipëria nuk ka infrastukturën e duhur për asgjësimin e këtyre armëve.

Ish-presidenti Alfred Moisiu, i ftuar në një emision televiziv, është shprehur se nuk duhet të frikësohemi nga ky fenomen, sepse sipas tij, asgjësim armësh kemi pasur dhe në vitin 2007 dhe nuk pati pasoja negative. Po sipas ish-presidentit Moisiu, nëse misioni do jetë i kontrolluar nga specialistë të fushës nuk përbën asnjë rrezik.

Të njëjtën gjë ka shprehur dhe opinionisti Ilir Kulla, i cili ndër të tjera është shprehur se me rënien e komunizmin Shqipëria ka nënshkruar konventën kundër armëve kimike dhe sipas tij ka ardhur koha që Shqipëria të japë kontributin për paqen dhe sigurinë e botës.

Ata që kanë ngritur zërin dhe e kanë cilësuar si shumë të rrezikshëm transportimin dhe asgjësimin e armëve kimike në Shqipëri janë ambientalistët, me iniciativën e të cilëve është organizuar një protestë para kryeministrisë ku përveç tyre kanë marrë pjesë qytetarë të shumtë.

Më parë është ndaluar importi i plehrave fenomen i rëndësishëm ky për nga rrezikshmëria e ndotjes, ndërsa tani qeveria hesht dhe nuk i thotë jo importit dhe asgjësimit të armëve kimike në vendin tonë.

Avantazhet nga ky proces janë të ardhura ekonomike ndërsa disavantazhet janë që për një pakujdesi apo gabim njerëzor do kishim dëme kolosale.

Qeveria akoma nuk ka dhënë një prononcim zyrtar mbi këtë çështje. ai që ka dhënë një prononcim të shkurtër i pyetur nga gazetarët ka qenë kryetari i Parlamentit, Ilir Meta. Ai është shprehur se Shqipëria nuk ka potencialin e duhur për të kryer një proces të tillë.

/Shkëndije Curri/

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Pjesërisht vranët
15°/5°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Shiu!
13°/6°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
12°/3°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore! Showers
1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
1°/-3°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Ice Pellets
2°/-2°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Overcast
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
3°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
4°/-1°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214