Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Prishtinë: Starton Akademia Evropiane e Muzikës

Prishtinë: Starton Akademia Evropiane e Muzikës

0 Komentet 🕔11.07.2013 - 10:55

Akademia Europiane e Muzikës këtë vit akademik ka pranuar 120 studentë, nga mbi 300 që kanë të botës që kanë konkurruar nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia, Serbia, Mali i Zi, Bosnja e Hercegovina dhe nga Gjermania.

Më 14 korrik, akademia fillon me takimin formal në Teatrin Kombëtar të Kosovës dhe do të përfundojë pas shumë orëve të mësimit dhe koncerteve më 24 korrik.

Studentët e akademisë në programin sivjetshëm do të kenë mundësi mësimi në lëndët e pianos, violonçelit, klarinetës, flautit, kitarës dhe këndimit.

Mësimet do të zhvillohen nga tre profesorë nga Kosova dhe dhjetë të tjerë që vijnë nga Çekia, Gjermania, Austria, Luksemburgu, Serbia dhe Hungaria.

Ambasada e Republikës së Çekisë është organizatori kryesor i kesaj Akademie.

“Suksesi i vitit të kaluar dhe përvoja e fituar e më shumë se 60 studentëve nga Kosova, Maqedonia, Shqipëria dhe Mbretëria e Bashkuar është një bazë e mirë për Akademinë e sivjetme. Gjatë kohës sa mbahet Akademia, ne do të dëshironim ta bënim Prishtinën kryeqytetin e muzikës klasike për tërë rajonin. Ne besojmë se gjatë kësaj kohe shumë evropianë që jetojnë Kosovë dhe në shtetet e rajonit do të tubohen në Prishtinë”, thotë autori i këtij projekti, ambasadori i Republikës së Çekisë Jiri Dolezel

“Ne, duam që ta bëjmë këtë qytet të ngrohtë, që tashmë është me plotë entuziazëm rinor dhe me skena të pranishme artistike, që do të jetë edhe më i ngrohtë me ndjenjën e muzikës klasike” thotë Zhbogar. Studentët sivjet do të kenë mundësi mësimi në lëndët e pianos, violinë-çellos, klarinetit, flautës, kitarës dhe këndimit. Mësimet do të zhvillohen nga tre profesorë nga Kosova dhe dhjetë të tjerë që vijnë nga Çekia, Gjermania, Austria, Luksemburgu, Serbia dhe Hungaria. Çeku Jaromir Klepac, drejtor artistik i Akademisë, njëherësh edhe profesor i pianos, shpjegon arsyen e angazhimit të tij në këtë projekt, për dy vjet rresht.

“Shtetet e sapo formuara siç është Kosova, si prioritet duhet të kenë rritjen e kapaciteteve arsimore dhe ato artistike. Për këtë arsye, përmes këtij projekti, ne po sjellim në Kosovë profesorët e nivelit më të lartë nga shkolla të ndryshme të muzikës së vendeve të Bashkimit Evropian që t’u mbajnë master klasat bashkë me kolegët e tyre nga Kosova.

Njëkohësisht, falë Akademisë, shumë studentë nga vende të tjera evropiane do të vijnë në Kosovë të mësojnë, të shoqërohen dhe të këmbejnë përvojat e tyre” vazhdon Klepac.

“Kjo Akademi po bëhet çerdhe për studentët e talentuar të muzikës në të cilën marrin pjesë edhe dy studentë të verbër me një talent të veçantë, në piano dhe në këndim. Madje, Akademia pas punës me studentë do të ofrojë edhe dy koncerte të veçanta për publikun e gjerë.”

/Sonila Qazimi/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Pjesërisht vranët
14°/4°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Shiu!
12°/6°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
12°/3°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore! Showers
1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
1°/-3°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Ice Pellets
3°/-2°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Overcast
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
3°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
4°/-1°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214