Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Pozicioni më i mirë për gjumë të rehatshëm?

Pozicioni më i mirë për gjumë të rehatshëm?

0 Komentet 🕔20.07.2013 - 11:31

Fjetja në shpinë

Kjo është një pozitë e mirë, e cila parandalon dhimbjen në shpinë dhe qafë. Por, kujdesuni që ta mbani një jastëk nën gjunjë, në mënyrë që kurrizi të jetë në pozitë të drejtë. Nëse gërhisni kjo nuk është pozita më e mirë për ju, sepse në këtë rast mund të forcohet gërhitja.

Fjetja në krah

Shtrirja në pozitën e fetusit derisa gjunjët i keni të lakuar dhe keni një jastëk mes këmbëve, mund t’ju ndihmojë që ta mundni stresin. Është e rëndësishme që të përdorni jastëk, në mënyrë që koka juaj të jetë në pozitë neutrale. Shtrirja në anën e majtë të trupit redukton edhe thartirën e lukthit. Kjo pozitë nuk ka anë negative, sepse e ndjek lakimin natyral të kurrizit.

Fjetja në bark

Nëse ju mundon dhimbja në pjesën e poshtme të shpinës, fjetja e kohëpaskohshme në bark mund ta reduktojë presionin në disqet e kurrizit. Kjo pozitë është më e rrezikshmja. Ana negative e kësaj pozite, sipas ekspertëve, është se e drejton lakimin natyral të pjesës së poshtme të shpinës, ndërsa mund të krijojë edhe presion të panevojshëm në nerva dhe të shkaktojë ndjesi të shpimit të gjilpërave.

 

/Elta Liksenaj/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 11, 2018
Pjesërisht vranët
12°/-1°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 12, 2018
Clear
11°/1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Chance of Shiu!
11°/4°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 11, 2018
Pjesërisht vranët
4°/-3°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 12, 2018
Pjesërisht vranët
5°/-5°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Mostly Cloudy
2°/-3°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 11, 2018
Pjesërisht vranët
2°/-8°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 12, 2018
Clear
3°/-8°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Pjesërisht vranët
1°/-5°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214