Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Plakuni shëndetshëm, jini të  lumtur

Plakuni shëndetshëm, jini të lumtur

0 Komentet 🕔03.03.2014 - 14:03

Sapo përmendet fjala plakje nuk mendon gjë tjetër veçse sëmundje, dhimbje që nuk dinë të pushojnë , vizita të pafundme te mjeku dhe plot ankesa.

Sipas  Dr. Zeki Yenidünya plakja nuk është  sëmundje, vetëm një proces rritjeje i cili edhe mund të shoqërohet me sëmundje të ndryshme.

Përballë viteve që rrjedhin, lëvizja, sporti shihet të jetë një nga rrugët e kurimit, ndërsa mungesa e saj ndikon në shkrirjen e kockave, kjo vatër e shumë sëmundjeve të  tjera.

4o minuta sport në ditë do të ishin ideale për damarët e fryrë si dhe për shqetësimet e damarëve në zemër.

“Nëse në rini keni qënë përdorues i cigares, alkolit, në  plakje me zvogëlimin e organeve pasojat e tyre do t’i ndjeni edhe më shumë. Por asgjë  nuk është e prerë, edhe nëse jeni me Alzheimer, por bëni ushtrime të vazhdueshme me trurin, ushqeheni kujdesëshëm, qëndroni larg nga cigarja, alkoli, sëmundja që ka për t’u shfaqur në  moshën 70 vjeçare mund të  shfaqet në  moshën 80 vjeçare.” shprehet Dr.Yenidünya

Sikleti i plakjes nuk vjen vetëm nga sëmundjet, një pjesë e tyre fillojnë të sëmuren edhe nga vetmia. Vëmendja që iu mungon nga fëmijët apo të afërmit e tyre i lodh ata psikologjikisht dhe kështu fillojnë  problemet shëndetësore.

/Rabihana Halili/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr