Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Piktori Gjovalin Paci çel eksozitën vetjake me figurat shumëdimensionale të Skënderbeut

Piktori Gjovalin Paci çel eksozitën vetjake me figurat shumëdimensionale të Skënderbeut

0 Komentet 🕔23.04.2018 - 15:55

 

 

 

GJOVALIN PACI

Figura shumëdimensionale e Heroit tonë Kombëtar  , Skënderbeu erdhi e pasqyruar në telajo,  pas një përiudhe të gjatë kohore përgjatë reflektimit në   pikturën e Gjovalin Pacit.

Piktori i  mirënjohur rikthehet duke çelur  ekspozitën e tij vetjake pas gjashtë vitesh mungesë , me titull “ SKËNDERBEU “ , e cila u përurua denjësisht në ambjentet e Muzeut Historik Kombëtar.

Në mbështetjen dhe të Muzeut Historik Kombëtar kjo ekspozitë vjen në Kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të Gjergj Kastriotit.

Janë  rreth 80 punime me akrilik të pjekur e teknikë mikse , ku në çdo kuadro dallohen dy antitezat : nga njëra anë figura Hijerëndë e Heroit tonë Kombëtar , e nga ana tjetër elegance e finesa me të cilën është realizuar çdo punë , raporton Atsh.

“ Ekspozita në fakt është ndërtuar mbi legjendat që ne njohim që fëmijë prej gjyshërve dhe gjyshëve , i rritur me letërsinë nëpërmjet Kadaresë , Barletit apo Schmidit “ , u shpreh Gjovalin Paci.

Dy ngjyrat mbizotëruese në telajo janë e kuqja dhe e zeza, sipas Gjovalin Pacit këto ngjyra dominuese simbolizojnë dhe fshehin simbolikën e fortë të piktorit.

E zeza simbolizon 550 vite që Skënderbeu nuk është më mes nesh , ndërsa ngjyrat e tjera udhëzojnë dështimet dhe arritjet e Heroit tonë Kombëtar. Piktori shprehet gjithashtu që figura që e shpreh Skënderbeun si njerzit tanë më të mëdhenj , por gjithashtu  se   Heroi  Kombëtar është një figurë komplekse.

“ Ai ska qënë vetëm një strateg , por edhe ushtarak i marrëdhënjeve me jashtë . Jam munduar ta sjell si njeri në tokë , jo vetëm si  Hero Kombëtar “, shprehet Paci.

Ekspozita e piktorit Gjovalin Pacit do të qëndrojë e hapur për vizitorët deri në datën 24 prill  pranë sallës së ekspozitave në Muzeun Historik Kombëtar.

 

Përgatiti : F. Bushi

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Pjesërisht vranët
14°/4°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Shiu!
12°/6°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
12°/3°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore! Showers
1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
1°/-3°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Ice Pellets
3°/-2°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Overcast
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
3°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
4°/-1°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214