Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Pezullohet ndërtimi i kishës, protesta në Komunën Qendër

Pezullohet ndërtimi i kishës, protesta në Komunën Qendër

0 Komentet 🕔08.06.2013 - 08:13

Vendimi për të pezulluar ndërtimin e një kishe në komunën Qendër të Maqedonisë, ka shkaktuar reagimin e ashpër të disa OJQ-ve maqedonase dhe të qindra qytetarëve, të cilët kanë kërkuar përmes protestës rifillimin e punimeve.

Protestat  e djeshme u zhvilluan përpara objektit të Komunës Qendër, ku një grup protestuesish hynë me forcë  brenda, duke ndërprerë mbledhjen e seancës së Këshillit Komunal, ku diskutohej pikërisht për këtë çështje. Demonstruesit i janë drejtuar Kryetarit të Komunës Qendër, Andrej Zhernovski, me thirrjet: “Zhernovski-komunist!, Zhernovski anarkist! Kërkojmë dorëheqjen!”

Më herët Zhernovski deklaroi se nuk do zbrapset nga vendimi për pezullimin e ndërtimit të kishës. Mes të tjerash, ai tha se qytetarët që po protestojnë janë të manipuluar pasi protesta u zhvillua nga organizata joqeveritare “Veritas”.

Për të biseduar mbi gjendjen e krijuar, në ambientet e Komunës Qendër janë paraqitur ambasadori i SHBA-së, Paul Ëohlers dhe ai i Italisë, Fabio Kristiani. Wohlers dhe Kristiani janë takuar me kreun e komunës, Andrej Zhernovski, për të diskutuar mbi vendimin e tij për të pezulluar punimet për ndërtimin e kishës.

Përpara objektit përvec qytetarëve të Komunës Qendër, ishin edhe vëzhgues të Misionit të OSBE-së.  Sipas disa mediave maqedonase, në mesin e protestuesve janë edhe disa nga protestuesit që iu kundërvunë aktivistëve të opozitës, më 24 dhjetor të vitit të kaluar.

 

 

/ Romina Qama /

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
9°/3°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Pjesërisht vranët
13°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Chance of Shiu!
11°/0°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Bore!
0°/-3°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore! Showers
0°/-4°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore! Showers
-3°/-6°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
2°/1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore!
4°/-3°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore!
-1°/-7°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214