Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Përmbytjet në Ballkan do të frenojnë rritjen ekonomike

Përmbytjet në Ballkan do të frenojnë rritjen ekonomike

0 Komentet 🕔27.05.2014 - 11:23

Banka Botërore vlerëson se përmbytjet që përfshinë disa vende të Ballkanit Perëndimor do të frenojnë rritjen ekonomike të tyre, si dhe do të shkaktojnë probleme në furnizimin me energji elektrike për gjashtë muajt e ardhshëm.

Mbi 50 persona e humbën jetën gjatë vërshimeve dhe rrëshqitjeve të tokës në Serbi, BeH dhe Kroaci, të shkaktuara nga shirat, të cilat ishin më të rrëmbyeshmet në 100 vitet e fundit. Shiu shkaktoi rritjen e nivelit të ujit në lumenjtë dhe vërshimin në rrugë, ura dhe vendbanime të tëra.

Serbia dhe BeH-ja ishin më të goditura nga fatkeqësitë natyrore, ndërsa dëmet vlerësohen qindra milionë euro, që është goditje e madhe për ekonomitë e tyre.

Prodhimi i energjisë në Serbi u ul me 40 për qind si rezultat i ndërprerjes njëzetëditore të punës së elektrocentralit më të madh.

Problematik ishte edhe furnizimi i energjisë elektrike në BeH, ndërsa më pak në Kroaci. Sipas drejtorit të Bankës Botërore për Evropën Juglindore, Elan Goldstejn, gjatë këtij viti vërshimet do të shkaktojnë ulje të rritjes ekonomike, ndërsa problem të madh do të paraqesë furnizimi i elektrocentraleve me karburantin e nevojshëm për shkak të minierave të vërshuara me thëngjill.

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on January 18, 2018
Clear
11°/2°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 19, 2018
Overcast
13°/8°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 20, 2018
Shiu!
13°/6°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on January 18, 2018
Clear
8°/4°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 19, 2018
Shiu!
12°/-1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 20, 2018
Pjesërisht vranët
6°/-1°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on January 18, 2018
Clear
7°/-3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on January 19, 2018
Clear
8°/1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 20, 2018
Chance of Shiu!
9°/1°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr