Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Për dhëmbë të shëndetshëm, mos hani gjatë natës

Për dhëmbë të shëndetshëm, mos hani gjatë natës

0 Komentet 🕔03.09.2013 - 13:20

Na ndodh që natën nuk kemi gjumë dhe dëshirojmë që të konsumojmë diçka por sipas studiuesve kjo është mënyra më e keqe sepse jo vetëm që nuk na bën mirë për shëndetin, por për të pasur dhëmbë të fortë dhe të shëndetshëm është mirë të shmanget ngrënia e ushqimeve gjatë natës.

Studiuesit danezë kanë treguar se ushqimet e natës janë të lidhura me një rrezik më të madh të dëmtimit të dhëmbëve, pa marrë parasysh llojin e konsumuar të ushqimit. Sipas tyre, gjatë natës ulet sasia e pështymës së tajuar, e cila zakonisht eliminon mbeturinat e ushqimit në gojë dhe ul gjasat për prishje të dhëmbëve.

Ekspertët këshillojnë njerëzit që përveç mos ngrënies gjatë natës, nuk është mirë të konsumohet edhe deri në një orë para gjumit, dhe të konsumohet vetëm ujë dhe jo lëngje. Këshilla e specialistëve është pastrami i gojës(larja e dhëmbëve), në mëngjes në drekë dhe më i rëndësishmi pastrimi në darkë.

/Redjon Shtylla/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
9°/3°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Pjesërisht vranët
13°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Chance of Shiu!
11°/0°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Bore!
0°/-3°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore! Showers
0°/-4°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore! Showers
-3°/-6°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
2°/1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore!
4°/-3°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore!
-1°/-7°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214