Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Peleshi përfaqëson Shqipërinë në Komitetin Evropian

Peleshi përfaqëson Shqipërinë në Komitetin Evropian

0 Komentet 🕔04.07.2013 - 09:50

Kryetari i Bashkisë së Korçës, Niko Peleshi, ishte dje pjesë e punimeve të Komunitetit  të Monitorimit të Kongresit Evropian të Autoriteteve Lokale, që mbahej në Tbilisim Gjeorgji,

Peleshi ishte i vetmi përfaqsues vendor i  zgjedhur  nga Shqpëria, ndërmejt 47 përfaqsuesve  të përzgjedhurve nga e gjithë bota.

“Nevoja për reformën territoriale dhe reformën fiskale e financiare për autoritetet vendore, janë disa prej rekomandimeve të raportit. Shpresëplotë që qeveria e re do të bëjë hapat e duhur për të përfunduar reformën e decentraliziimit në Shqiperi”, ka thënë Peleshit në një status në faqen e tij zyrtare në fejsbuk (facebook).

Kjo ka qënë një nga kërkesat e përhershme e të gjithë zyrtarëve të qeverisjes vendore për të patur pavarsi nga qeveria qëndrore.

Madje në fundvitin e kaluar dhe në fillim të këtij viti pushteti vendor në Shqipëri u ankua për ndërprejrjen e granteve të pakushtëzuara, në mënyrë arbitrarem nga ana e qeverisë qëndrore, për shakak të borxheve të shumta ndaj CEZ e ujësjellësve.

Por kjo ndërhyrje u kundërshtua në mënyrë të menjëhershme nga sociastët e demokratët, si dhe i çoi disa prej kryebashkiakëve të “kercenuan” se do ti vinin “drynin” bashkive.

/Sonila Qazimi/

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr