Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Partia e Erdoganit merr një goditje të fortë në zgjedhjet parlamentare

Partia e Erdoganit merr një goditje të fortë në zgjedhjet parlamentare

0 Komentet 🕔08.06.2015 - 09:41

Ankara – Partia e Presidentit turk Rexhep Taip Erdogan pësoi një goditje të fortë në zgjedhjet e së dielës, duke humbur dominimin njëpartiak pas 13 vitesh në pushtet.

Ajo mundi të marrë vetëm rreth 40.6% të votave të qytetarëve turq. Kryeministri Ahmet Davutoglu ka pranuar rezultatet. “Vendimi i popullit është vendimi më korrekt”, ka thënë ai. “Ne nuk do të heqim dorë nga qëndrimet tona. Asgjë nuk do të ndryshojë”, shtoi.

Për të drejtuar vendin, Ahmet Davutoglu, duhet të bëjë koalicion. Kjo shihet e vështirë, për shkak të kundërshtive të shumta jo vetëm programore me shumë prej partive që kanë mandate në parlamentin turk.

Historike në këto zgjedhje është hyrja në Parlament e Partisë pro kurde HDP, e cila ka marrë 12% të votave, duke marrë mbi 70 mandate deputetësh.

Nga ana tjetër, AKP-ja e udhëhequr de fakto nga Erdoani, ka marrë 257 mandate, duke mos arritur për të kaluar pragun prej 270 deputetësh çka mund t’i mundësonte asaj minimalisht të qeveriste, ndërsa duheshin të paktën 330 deputetë për të çuar vendin në referendum për ndryshimet kushtetuese për ta kthyer Turqinë në një republikë presidenciale, ashtu sikurse kishte planifikuar Presidentit aktual.

Goditjen më të fortë, AKP-ja e mori zonat lindore të vendit, kryesisht në ato zona në kufi me Sirinë, për shkak të keq menaxhimit të situatës në fjalë.

Analistët përmendin disa arsye përse popullariteti i Erdoganit dhe ai i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim mund të ketë rënë. Disa nga faktorët kryesorë janë: korrupsioni i lartë, ekonomia në rënie dhe papunësia në rritje. Këtë vit, numri i të papunëve shkoi në 11.3%, niveli më i lartë i 5 viteve të fundit. Gjithashtu, dominimi i partisë në pushtet ka sjell edhe ligje të ashpra antidemokratike, si ligji që i jep të drejtë policisë të arrestojë njerëzit pa vendim gjykate, etj.

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se me rezultatet e fundit Kombëtarja jonë e futbollit do të kualifikohet në Euro 2016?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Chance of Shiu!
16°/5°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Clear
13°/-1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Pjesërisht vranët
13°/3°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Chance of Shiu!
8°/-2°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Clear
10°/1°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Clear
14°/3°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Overcast
11°/2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Pjesërisht vranët
7°/-4°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Clear
8°/-3°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr