Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Parlamenti Europian: Luftoni korrupsionin që instaloi Berisha

Parlamenti Europian: Luftoni korrupsionin që instaloi Berisha

0 Komentet 🕔27.06.2013 - 12:11

Fitorja e thellë e zgjedhjeve të 23 qershorit nga Rama e Meta është përshëndetur pak minuta më parë edhe nga Parlamenti Europian.

Hannes Svoboda, Kryetari i Grupimit Socialist dhe Demokrat në Parlamentin Europian, dhe eurodeputeti Libor Rouçek, gjatë fjalës së tyre thanë se qeveria e re duhet të bëjë të pamundurën për të në rrugën e integrimit e njëkohësisht të punojë shumë për të luftuar korrupsionin e instaluar nga qeveria Berisha.

“Përgëzoj Edi Ramën dhe Ilir Metën për fitoren e tyre të qartë. Ata i ofruan popullit shqiptar një alternativë të vërtetë. Jam i sigurt se qeveria e re do të trajtojë sfidat me të cilat përballet vendi, veçanërisht korrupsionin që është i madh dhe vështirësitë ekonomike. Qeveria e re të angazhohet për avancim në rrugën e integrimit drejt BE-së. Është koha që Shqipëria të pranohet si kandidate dhe vendi të vazhdojë avancimin në rrugën evropiane”-thkesuan Eurodeputetët.

Nga ana tjetër  Svoboda nuk la pa përmendur as vdekjen e simpatizantit të LSI-së ditën e zgjedhjeve, Duke e dënuar ashpër këtë akt të rëndomë.

“Dënoj vdekjen tragjike gjatë ditës së zgjedhjeve. Në proces gjithsesi u vërejtën sërish parregullsi, duke përfshirë një KQZ jo stabël. Zgjedhjet më të mira se ato të shkuara, por jo tërësisht në përputhje me standardet ndërkombëtare”-tha ai.

Ndërsa eurodeputeti Roucek u ndal në rëndësinë e statutit të Shqipërisë. Duke theksuar se është e rëndësishme që në legjislaturën e re të ketë një bashkëpunim mes maxhorancës dhe opozitës.

“Duke ndjekur fitoren e socialisteve, ne shpresojmë për një bashkëpunim të shpejtë me opozitën për të siguruar marrjen e statusit të kandidatit për Shqipërinë”-u shpreh Toucek.

/Erzen Carja/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Overcast
10°/3°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Chance of Shiu!
15°/8°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
15°/6°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Mostly Cloudy
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Bore!
-1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore!
-1°/-3°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Mostly Cloudy
2°/-6°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Ice Pellets
2°/-2°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
5°/0°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214