Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Parashikimi i sëmundjeve dhe plakjes vetëm me një test gjaku

Parashikimi i sëmundjeve dhe plakjes vetëm me një test gjaku

0 Komentet 🕔11.07.2013 - 09:56

Shkencëtarët kanë zbuluar një test të ri në gjak që mund të japë të dhëna për shëndetin e një të mituri dhe shkallën e plakjes. Zbulimi ngre perspektivën e një testi të thjeshtë në lindje që mund të çojë në zhvillimin e trajtimeve të fuqishme të reja për kushte të moshave të lidhura të tilla si problemet e kockave dhe sëmundjeve të zemrës.

Shkencëtarët identifikuan metabolizmin e 22 molekulave të vogla që mund të jenë tregues të dobishëm të asaj se si ne mund të presim që të rritet mosha. Një në veçanti, lidhur me një sërë tiparesh përfshirë funksionin e mushkërive, dendësia e kockave, presionin e gjakut dhe nivelet e kolesterolit.

Nivelet e këtij metabolizmi, C-glyTrp, mund të reflektojnë duke përshpejtuar plakjen. Ekipi i Profesor Spector siç shkruan Idea, analizoi mostrat e gjakut të dhuruara nga më shumë se 6.000 binjakë.

/Sonila Duka/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr