Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Panairi i librit në Leipzig, Shqipëria përfaqësohet nga 4 autorë

Panairi i librit në Leipzig, Shqipëria përfaqësohet nga 4 autorë

0 Komentet 🕔30.03.2017 - 13:59

Letërsia shqipe u prezantua edhe këtë vit në Panairin dhe Festiavin e Librit në Leipzig të Gjeraminsë , i cili u mbajt nga data 23 deri në 26 mars. Autorët shqiptarë në këtë eveniment ishin Ridvan Didra (Shqipëri), Elona Çuliq (Shqipëri), Elvira Dones (Shqipëri – Zvicër), Shpëtim Selmani (Kosovë).

Panairi dhe festivali “Leipzigu lexon” është ngjarja më e rëndësishme në pranverë për të gjithë letërsinë europiane.

Tema kryesore e diskutimit  ishte:  “Nuk është lindje, nuk është Perendim -  Alkimia e Ballkanit”.  Ky  panair u jep mundësi autoreve dhe titujve shqip të njihen dhe të marketohen më mirë në arenën e madhe të botimeve europiane

Ballkani – për qendrën e Evropës, ishte dhe gjithmonë do të jetë i huaj, ekzotik dhe i prapambetur. Raportimet e udhëtarëve të huaj, gazetarëve dhe politikanëve në lidhje me vendet e Europës Juglindore dhe të rejat nga Veri – Perëndimi ishin dhe mbeten me negativitet të theksuar. Përmes shkëmbimit letrar, përkthimeve në kombinime të ndryshme gjuhësore, këto takime dhe panelet e diskutimit  kanë për qëllim t’u  mundësojnë evropianëve të njohin njëri-tjetrin më mirë,  fqinjët e afërt dhe te largët,  me dhimbjen e tyre, frikën, kënaqësitë, vlerat dhe historite e tyre.

A.T

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se me rezultatet e fundit Kombëtarja jonë e futbollit do të kualifikohet në Euro 2016?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E shtunë E diel
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on September 22, 2017
Pjesërisht vranët
21°/11°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on September 23, 2017
Clear
24°/12°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on September 24, 2017
Pjesërisht vranët
26°/13°
Sot E shtunë E diel
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on September 22, 2017
Clear
20°/8°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on September 23, 2017
Clear
22°/10°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CEST on September 24, 2017
Shiu!
19°/9°
Sot E shtunë E diel
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on September 22, 2017
Pjesërisht vranët
20°/6°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on September 23, 2017
Clear
24°/8°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on September 24, 2017
Pjesërisht vranët
26°/11°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr