Partia e Erdoganit merr një goditje të fortë në zgjedhjet parlamentare

Ankara – Partia e Presidentit turk Rexhep Taip Erdogan pësoi një goditje të fortë në zgjedhjet e së dielës, duke humbur dominimin njëpartiak pas 13 vitesh në pushtet. Ajo mundi të marrë vetëm rreth 40.6% të votave të qytetarëve turq…. (0)

Përfshirja e zjarrtë e tifozëve, pjesë e futbollit

Nga Luljeta Halimi Nuk janë të pakta ngjarjet, ku tifozët e çmendur të skuadrave të ndryshme janë përfshirë nga emocionet e garës më tepër seç duhet, duke kryer edhe akte dhune. Duket se ato kanë rënë pre e këtyre emocioneve… (0)

Arritjet e skuadrave shqiptare në Evropë

Nga Ermand Vrapi  Futbolli është një nga sportet më të ndjekur në Shqipëri, nga të gjitha grupmoshat. Futbolli në Shqipëri e ka zanafillën e tij në fillimin e shekullit të 20-të. Në qytetet e mëdha si Shkodër, Elbasan, Vlorë dhe… (0)

Ja ekipet dështake të këtij sezoni

Nga Aurel Qajaj  Sezoni futbollistik 2014-2015 ka përfunduar pothuajse në të gjitha kampionatet kryesore në Evropë. Ekipet triumfuese të këtij sezoni në kampionatet kryesore janë: Bercelona në Spanjë, Çelsi në Angli, Bajerni i Mynihut në Gjermani, Juventusi në Itali dhe… (0)

”Kathimerini”: Rama dhe Tsipras duhet të guxojnë

”Mënjanimi i debateve dhe dueleve verbale për hir të një fqinjësie të mirë”,  është ky një nga apelet e bëra nga ana e gazetës greke ”Kathimerini” drejtuar lidershipëve në Greqi dhe Shqipëri në një shkrim të titulluar ”Liderët duhet të… (0)

Zhvillon punimet Konferenca e 4-rt Ndërkombëtare në Shkencat Humane

Universiteti Bedër në bashkëpunim me Institutin FRIEDE në Austri dhe  Fondacionin  JW në Turqi, organizuan konferencën e 4-rt Ndërkombëtare në Shkencat Humane me temë: “Identiteti, Kultura dhe Komunikimi”. Ashtu si çdo vit tjetër konferenca mblodhi sëbashku akademikë, studiues, shkenctarë e… (0)

Mercedes i “dhuron”fitoren Rosberg

Nico Rosberg ka arritur të fitojë Çmimin e Madh të Monakos falë një gabimi strategjik të përdorur nga  Mercedes ndaj shokut të tij të skuadrës Lewis Hamilton. Hamilton po kontrollonte garën më së miri deri në momentin kur ndodhi përplasja… (0)

Rreziku i zhdukjes kanos filmat e hershëm shqiptarë

Prodhime filmi të ish Kinostudios, disa tituj që janë vlerësuar jo pak nga publiku, mund t’i humbasim nëse nuk restaurohen, bën me dije Drejtoresha e AQSHF-së (Arkivi Qëndror Shtetëror të Filmit). Filmat që ruhen në fondin e AQSHF-së sot janë… (0)

Polemikat e Eurovisioint!

Të gjithë u befasuam mbrëmë me rezultatin që Shqipëria arriti në finalen e Eurovisionit, por polemikat nuk munguar edhe gjatë dhënieve të pikëve nga shtetet pjesëmarrëse. Por si është votimi i natës finale të Eurosoungut. Që nga viti 2009 ,… (0)

Elhaida Dani drithëruese!

Elhaida Dani ka dridhur skenën e Eurovisionit me këngën e saj të fuqishme “I’m Alive”. Dani ishte e jashtëzakonshme me zërin e saj saqë edhe Eurovisioni e cilësoi atë si zë mahnitës dhe performancë mbresëlënëse! BBC Eurovision e cilëson Elhaidën: ALBANIA:… (0)

..5..67..10..
©2013, Objektiv All Rights Reserved.