Albin Kurti rizgjidhet kreu i Vetëvendosjes me 99% të votave.

      Albin Kurti është zgjedhur në krye të  partisë Vetëvendosja si kandidat i vetëm  me gati 99% të votave. Më pak se 1% e aktivistëve të kësaj force politike deklaruan kundër dhe shumë më pak abstenuan ndaj themeluesit… (0)

Tokio, stërvitje në rast sulmi nga Koreja e Veriut

Rreth 350 vullnetarë japonez kanë zhvilluar një stërvitje për evakuim në rast të një sulmi bërthamor nga Koreja e Veriut. Kryeqytetasit japonez morën pjesë në stërvitjen e kryer në parkun Tokyo Dome City, stacionin Korakuen dhe Kasuga të qytetit. Kjo… (0)

Shkodër, kapen 16 abonentë duke vjedhur energjinë elektrike

  Nga kontrollet e kryera ditët e fundit, grupet e Task-Forcës kanë zbuluar raste të vjedhjes së enegjisë elektrike. Janë konstatur 16 raste kryesisht në Shkodër dhe në Lezhë. Në 7 ditët e fundit janë shoqëruar në komisariat 51 abonentë… (0)

Paskal Milo: Nëna e Skenderbeut ka qenë sllave, pse duhet të irritohemi

Në një debat televiziv duke folur për figurën Gjergj Kastrioti Skënderbeu historiani Paskal Milo ka thënë se duhet ta zbresim Skënderbeun në rrafshin e asaj që ka qenë në të vërtetë Milo ka thënë se nëna e Skenderbeut ka qenë… (0)

Rekord i ri fluturimi, Nju Jork-Londër në 5 orë e 16 minuta

Një fluturim nga Nju Jorku në Londër ka thyer rekordin për udhëtimin më të shpejtë ndonjëherë në një avion subsonik të pasagjerëve të kësaj linje, duke prekur tokën për pak më shumë se pesë orë. Boeing 787-9 Dreamliner Norvegjez, u… (0)

“Holokausti: Plani i Hakmarrjes” synonte vrasjen e 6 milionë Gjermanëve

Zbulohet plani i disa Hebrenjve që planifikonin të vrisnin miliona Gjermanë, si hakmarrje për Holokaustin. Gjetja e disa kasetave të vjetra kanë zbuluar detaje të reja mbi këtë plan që synonte vrasjen e 6 milionë Gjermanëve, duke helmuar furnizimin me… (0)

Emrohet Drejtori i ri i Galerisë Kombëtare së Arteve

  Erzen Shkololli është emruar Drejtor i Galerisë Kombëtare së Arteve. Këtë njoftim e bëri me dije edhe Ministrja e Kulturës, znj. Mirela Kumbaro. Në këtë njoftim, Kumbaro i uron mirseardhje drejtorit të ri. Kumbaro falenderoi ish-drejtorin Artan Shabani duke… (0)

Kush tha që nuk lexojnë shqiptarët?

Radhë të gjata në biblotekën e Prishtinës pati ditën e djeshme. Siç tregon fotoja e cila u shpernda në facebook nga një profesor i një universiteti privat në Prishtinë: Visar Jasiqi. Në postimin në facebook profesori shkruan: ” Banesa jem… (0)

Ulen temperaturat,merrni masa për nesër

  Instituti i Gjeoshkencave njofton se do te ketë përkeqësim të motit. Sot pasdite, 19 janar 2018 priten rreshje të dobëta shiu në zonat veriore. Gjithashtu,neser priten rreshje mesatare pothuajse në të gjithë vendin,lokalisht intensive dhe ne disa vende me… (0)

Putin zhytet në liqenin e akullt

Miliona Rusë kanë festuar Epifaninë në kalendarin e krishterë ortodoks. Në Katedralen e Moskës, Patriarku Rus Kirill udhëhoqi një ritual për të nderuar lindjen dhe pagëzimin e Jezusit sipas kalendarit të krishterë ortodoks. Gjatë ceremonisë, ai bekoi ujin që u… (0)

©2013, Objektiv All Rights Reserved.