“Ballkani është në zemër të Europës dhe e ardhmja e tij është në BE”

Shefja e Diplomacisë së BE-së, Federica Mogherini, ka bërë të ditur 12 prioritetet e Bashkimit Europian. Mes prioriteteve, ajo ka vendosur edhe integrimin europian të Shqipërisë. Në një shkrim të botuar në blogun e saj zyrtar, Mogherini thekson se qasja e… (0)

Zhvillohet paneli i diskutimit me temë: “Shoqëria e hapur, demokracia dhe edukimi si armë kundër ekstremizmit”

Universiteti Bedër, në bashkëpunim me Unionin e Gazetarëve të Shqipërisë, organizoi panelin e diskutimit me temë: “Shoqëria e hapur, demokracia dhe edukimi si armë kundër ekstremizmit”. Paneli i referuesve i drejtuar nga Rektori i Universitetit, Prof. Dr. Ferdinand Gjana, përbëhej… (0)

Zhvillohet simpoziumi i parë ndërfetar me temë: “Liria e besimit dhe dialogu ndërfetar në Shqipëri”

Departamenti i Shkencave Islame në Universitetin Bedër, në kuadër të 25 vjetorit të lirisë së besimit në vendin tonë, organizoi në bashkëpunim me Seminarin Ndërdioqezian në Shkodër dhe Akademinë Teologjike në Durrës simpoziumin e parë ndërfetar me temë: “Liria e… (0)

Kontributi i Artistëve dhe Intelektualëve në promovimin e tolerancës dhe bashkëjetesës

Artistë, intelektualë dhe gazetarë të shumtë ishin pjesë e tryezës së rrumbullakët të zhvilluar nga Universiteti Bedër, në kuadër të nismës globale universitare kundër ekstremizmit të dhunshëm, nismë kjo e iniciuar nga Shtëpia e Bardhë dhe Departamenti Amerikan i Shtetit…. (0)

Banorët e institutit në protestë, prej 8 muajsh pa energji

  Mungesa e energjisë elektrike detyroi mëngjesin e kësaj të enjte, dhjetëra qytetarë të zonës së Institutit të protestojnë përpara Kuvendit. Ata kanë kërkuar rilidhjen e energjisë , e cila është ndërprerë nga Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, që… (0)

28-vjeçari i shumëkërkuar nga autoritetet greke i cili project payday disa herë ka arritur t’i shpëtojë operacioneve për arrestimin e tij, wshtw ndaluar sot nga policia e Vlorës. Policia ka bërë të mundur ndalimin e 3 personave, 2 prej të… (0)

Universiteti Bedër pjesë e projektit të Departamentit Amerikan të Shtetit, “P2P: Challenging Extremism”

Universiteti Bedër përzgjidhet bashkë me 40 universitete të tjera nga mbarë bota për të marrë pjesë  në projektin “P2P: Challenging Extremism” (Iniciativa Universitare Kundër Ekstremizmit) Kjo iniciativë, e ndërmarrë nga Shtëpia e Bardhë dhe Departamenti Amerikan i Shtetit, konsiston në… (0)

Obama: Putin më suprizoi për çështjen bërthamore iraniane

UASHINGTON – ” Rusia na ka ndihmuar në tryezën e bisedimeve për çështjen bërthamore iraniane”, ka deklaruar presidenti amerikan, Barack Obama për gazetën amerikane ” New York Times ”. Duhet të jem i ndershëm dhe të them se nuk isha… (0)

Parlamenti grek miraton marrevëshjen me Eurogrupin

Parlamenti grek ka miratur marrëveshjen e qeverisë me Eurogrupin. Pas një seance me diskutime të ashpra, kryeministri Tsipras merr mbështetjen e 229 deputetëve të parlamentit. Kundër paketës së reformave votuan 64 deputetë, 6 abstenuan. Pavarësisht se Tsipras siguroi mbështetjen e… (0)

Eurozona arrin marrëveshjen për Greqinë

Bruksel – Liderët e eurozonës kanë rënë dakord unanimisht për një plan të ri ndihmë për Greqinë. Kjo gjë  është konfirmuar nga presidenti i Bashkimit Evropian, Donald Tusk në Twiter. Nga ana tjetër kreu i KE – së, Jean –Claude… (0)

..5..1011..15..
©2013, Objektiv All Rights Reserved.