Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Paga minimale mbi 22 mijë lekë

Paga minimale mbi 22 mijë lekë

0 Komentet 🕔04.07.2013 - 08:48

Nga 1 korriku paga minimale për një të punësuar do të jetë 22 mijë lekë. Qeveria e rriti dje pagën minimale me 1 mijë lekë. Kufiri i ri do të thotë se asnjë biznes po ashtu dhe qeveria nuk mund të paguajë me pagë më të ulët se 22 mijë lekë një punonjës.

Në vendimin e djeshëm përcaktohet edhe një herë qartë se paga minimale jepet për një numër të përcaktuar orësh.

“Paga bazë minimale mujore jepet për 174 orë pune në muaj të kryera gjatë kohës normale të punës. Paga bazë minimale orare të jetë 127 lekë. Shtesat me karakter të përhershëm jepen mbi pagën bazë”, thuhet në vendimin e qeverisë.

Vendimi përcaktohet se do t’i shtrijë efektet nga data 1 korrik. “Me këtë vendim, duke përfshirë edhe heqjen që i kemi bërë për nivelin nën 30 mijë lekë të tatimit mbi të ardhurat personale, paga minimale e punonjësve të administratës, të cilët janë një numër i vogël, gjithsej 1 për qind, rritet me 11.3 për qind”, tha në fjalën e tij Berisha. 

Ndërkohë vendimin për rritjen e pagës minimale, e cila ka vite që zbatohet si politikë nga administrata dhe nga privati. Pikërisht këtu qëndron edhe përftimi real i të gjithë të punësuarve.

/Erilda Sulika/

 

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se aksioni kundër abuzuesve të energjisë elektrike do të zgjidhë një herë e mirë problemet në këtë sistem?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 10:00 PM CET on January 26, 2015
Mostly Cloudy
13°/5°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 10:00 PM CET on January 27, 2015
Chance of Shiu!
11°/2°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 10:00 PM CET on January 28, 2015
Chance of Shiu!
8°/-2°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 10:00 PM CET on January 26, 2015
Mostly Cloudy
1°/-3°
It is forcast to be Chance of Bore! at 10:00 PM CET on January 27, 2015
Chance of Bore!
1°/-3°
It is forcast to be Chance of Bore! at 10:00 PM CET on January 28, 2015
Chance of Bore!
0°/-6°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 10:00 PM CET on January 26, 2015
Pjesërisht vranët
6°/1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 10:00 PM CET on January 27, 2015
Pjesërisht vranët
6°/-1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 10:00 PM CET on January 28, 2015
Pjesërisht vranët
5°/-3°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr