Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

O’Nil  Maqedonisë: Rezolutë në OKB, për cështjen e emrit!

O’Nil Maqedonisë: Rezolutë në OKB, për cështjen e emrit!

0 Komentet 🕔13.05.2013 - 08:19

Negociuesi në kontestin e Maqedonisë më Greqinë, Robin O Nil, ka deklaruar dje se pas 20 vitesh përpjekje ka ardhur koha për tejkalimin e kontestit me emrin dhe mbylljen e kësaj cështje. Në një intervistë për kanalin “ Tv Sonceveli”, ai është shprehur se konflikti për emrin ka penguar proceset integruese, pasi anëtarësimi I Maqedonisë në organizatata të mëdha si: NATO dhe  BE, është me rëndësi ekonomike dhe politike.

“Sipas meje Maqedonia ka tre prioritete në politikën e jashtme – t’i kultivojë marrëdhëniet e mira fqinje, të marrë njohje të plotë ndërkombëtare për emrin sipas zgjedhjes personale dhe të bëhet anëtare e BE-së dhe NATO-s.” u shpreh Nil. Megjithatë sipas tij, ende mbetet  pengesë  refuzimi i Greqisë që të fillohen negociatat me Maqedoninë.

Nil, ka sugjeruar që të shkohet drejtpërdrejt deri në Asamblenë e Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për resolute, për miratimin e pranimit të emrit të Republikës së Maqedonisë nga ana e kësaj organizate.

Ai ka përkujtuar  se sipas Marrëveshjes kohore nga viti 1995, Greqia pati paralajmëruar  se nuk do të kundërshtojë që Maqedonia të aplikojë për anëtarësim në BE dhe NATO nëse këtë e bën nën emrin IRJM.

“Tani është e hapur rruga që Qeveria e Maqedonisë të shtrojë kërkesë zyrtare për anëtarësim në BE dhe NATO” ka thënë eksperti britanik.

 /Elta Liksenaj/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se me rezultatet e fundit Kombëtarja jonë e futbollit do të kualifikohet në Euro 2016?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Chance of Shiu!
16°/5°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Clear
13°/-1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Pjesërisht vranët
13°/3°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Chance of Shiu!
8°/-2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Pjesërisht vranët
10°/0°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Pjesërisht vranët
13°/3°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Mostly Cloudy
11°/2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Pjesërisht vranët
7°/-5°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Clear
8°/-3°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr