Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Oleg Arapi nderohet me medaljen “Pushkin”

Oleg Arapi nderohet me medaljen “Pushkin”

0 Komentet 🕔17.06.2013 - 19:12

Dirigjenti i njohur Oleg Arapi para disa ditësh është nderuar me çmimin “Pushkin” Ambasadori i Federatës Ruse në Tiranë Leonid Grigorevic Abramov.

Emri i derigjentit të Orkestrës Simfonike të RTSH-së,  ka zënë një vend të rëndësishëm në jetën artistike kulturore jo vetëm shqiptare, por dhe më gjerë.

Puna dhe talenti i tij e kanë bërë sot një prej derigjentëve më të më të mirënjohr që nuk mungon në koncerte apo evente të ndryshme në muzike.

Medalja shtetërore “Pushkin” iu dha dirigjentit shqiptar për realizimin e shumë koncerteve me muzikë të kompozitorëve rusë dhe shumë koncerte me pjesëmarrjen e dirigjentëve dhe solistëve të mirënjohur nga Rusia.

Oleg Arapi, është i pari artist që vlerësohet më një çmim kaq të rëndësishëm në jetën e artistëve.

Në fjalën e tij përshëndetëse Arapi u shpreh: . “Një vlerësim që më gëzoi shumë, por kjo nuk do të thotë se nuk kam të tjera projekte, pasi gjatë verës do të jetë një tjetër koncert”.

Kjo medalie vjen për artistin pas vlerësimit që mori në Akademinë Imperiale në Itali. Ku Komisioni Akademik e nderoi me çmimin ndërkombëtar “Ylli i Artë”.

/Sonila Qazimi/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 25, 2018
Shiu!
9°/1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 26, 2018
Chance of Shiu!
6°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 27, 2018
Bore!
5°/-4°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on February 25, 2018
Bore! Showers
-4°/-11°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 26, 2018
Bore!
-6°/-10°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on February 27, 2018
Bore! Showers
-6°/-16°
E mërkurë E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 12:00 PM CET on January 03, 2018
Shiu!
10°/0°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 12:00 PM CET on January 04, 2018
Pjesërisht vranët
9°/-3°
It is forcast to be Clear at 12:00 PM CET on January 05, 2018
Clear
7°/-2°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr