Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Obama diskuton për ndihmat në Egjipt

Obama diskuton për ndihmat në Egjipt

0 Komentet 🕔23.08.2013 - 18:23

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, thotë se ndalja e ndihmës për Egjiptin “ndoshta nuk do ta kthejë atë çka bëri qeveria e përkohshme”.

Në intervistën e transmetuar në rrjetin televiziv CNN, Obama tha se Shtetet e Bashkuara duhet të jenë të kujdesshme në shqyrtimin e shkurtimit të shumës prej 1.5 miliardë dollarësh, pjesa më e madhe e së cilës është ndihmë për ushtrinë e Egjiptit.

Sipas presidentit Obama, Uashingtoni nuk dëshiron të shihet se i ndihmon dhe i mbështet aksionet, që udhëhiqen në kundërshtim me vlerat e Shteteve të Bashkuara.

Ai  thekoi se ndihma nuk është ndaluar menjëherë, pasi ushtria e Egjiptit e përmbysi dhe e arrestoi presidentin Mohammad Morsi, më 3 korrik, pasi Uashingtoni shpresonte në përdorimin e diplomacisë për ta inkurajuar ushtrinë të synojë pajtim me grupet që e mbështesin Morsin.

Obama pranoi se ushtria e Egjiptit “nuk e ka shfrytëzuar rastin”.
/Jola Llozhi/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on March 17, 2018
Overcast
23°/11°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on March 18, 2018
Chance of Shiu!
17°/11°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on March 19, 2018
Shiu!
13°/8°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on March 17, 2018
Shiu!
9°/0°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on March 18, 2018
Bore! Showers
4°/-3°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on March 19, 2018
Bore! Showers
-2°/-5°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on March 17, 2018
Mostly Cloudy
22°/10°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on March 18, 2018
Shiu!
16°/6°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on March 19, 2018
Chance of Shiu!
13°/3°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr