Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Obama bisedë me Rouhanin për programin bërthamor të Iranit

Obama bisedë me Rouhanin për programin bërthamor të Iranit

0 Komentet 🕔28.09.2013 - 07:47

Presidenti Barak Obama ka zhvilluar dje nje bisede telefonike me presidentin iranian Hassan Rouhani. Ky është kontakti i parë i drejtpërdrejtë mes një udhëheqësi amerikan dhe atij iranian që nga 1979. Në komentet për shtyp në Shtëpinë e Bardhë dje, Obama tha  se ai dhe zoti Rouhani kishin zhvilluar bisedime konstruktive.

Zoti Obama e bëri të ditur zhvillimin e bisedës me zotin Rouhani në fillim të një konference për shtyp në Shtëpinë e Bardhë: “Theksova në bisedën me Presidentin Rouhani atë që thashë në Nju Jork. Megjithëse do të ketë pengesa të vështira përpara dhe suksesi nuk është i garantuar, unë besoj se mund të arrijmë një zgjidhje gjithëpërfshirëse”.

Biseda telefonike që zgjati afro 15 minuta ishte “e përzemërt” dhe u zhvillua me ndihmën e përkthyesve. Zoti Obama e hapi bisedën duke e përgëzuar zotin Rouhani për fitoren në zgjedhjet e Iranit. Presidenti Obama tha se ai dhe udhëheqësi iranian udhëzuan ekipet e tyre “të vazhdojnë të punojnë me energji” për bashkëpunim në kuadër të grupit P5+1 për arritjen e një marrëveshjeje.

“Jemi të vetëdijshëm për sfidat përpara. Vetë fakti që ky është komunikimi i parë mes një Presidenti amerikan dhe një udhëheqësi iranian që nga viti 1979, nënvizon mosbesimin e thellë mes dy vendeve, por gjithashtu sinjalizon edhe mundësinë për të kapërcyer këtë histori të vështirë”, theksoi më tej Obama.

Irani ka mohuar vazhdimisht se ka një program që synon prodhimin e armëve bërthamore. Si rezultat Irani është bërë objekt sanksionesh të rënda ekonomike, si presion për të përmbushur detyrimet ndërkombëtare.

Zyrtari i administratës tha se Presidenti Obama do të angazhohej në kontakte të tjera të drejtpërdrejta me zotin Rouhani për  zgjidhjen e problemit bërthamor.

/Elta Liksenaj/

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Shiu!
14°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Chance of Shiu!
13°/2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
14°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Bore!
2°/-1°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Overcast
3°/-1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore!
1°/-3°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Pjesërisht vranët
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Mostly Cloudy
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
3°/-2°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214