Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Numri i të papunëve në botë tejkaloi 200 milionë njerëz

Numri i të papunëve në botë tejkaloi 200 milionë njerëz

0 Komentet 🕔21.01.2014 - 12:04

Organizata ndërkombëtare e punës njoftoi se numri i të papunëve në botë vitin e kaluar ka tejkaluar 200 milionë njerëz, për shkak se mundësitë për punësim nuk rriten me të njejtën dinamikë me rritjen e fuqisë puntore.

Sipas Agjencisë së  KB-së, me seli në Gjenevë është vlerësuar se  në vitin 2013 në botë ka pasur 201,8 milionë të papunë, shifër rreth 4,9 milionë më shumë krahasuar me vitin paraprak.

Në raportin vjetor theksohet rimëkëmbja jo e barabartë e ekonomive në botë dhe thuhet se Azia Lindore dhe Jugore kanë sjell mbi 45 për qind nga numri i përgjithshëm i vitit të kaluar të numrit të papunëve në botë.

Organizata ndërkombëtare e punës nuk pret përmirësim as këtë vit: shkalla e papunësisë do të rritet në 6,1 për qind, ndërsa numri i të papunëve do të rritet për edhe 4,2 milionë.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Shiu!
14°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Chance of Shiu!
13°/2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
14°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Bore!
2°/-1°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Overcast
3°/-1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore!
1°/-3°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Pjesërisht vranët
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Mostly Cloudy
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
3°/-2°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214