Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Nis shlyerja e borxheve ndaj biznesit, paguhen 27 milionë dollarë

Nis shlyerja e borxheve ndaj biznesit, paguhen 27 milionë dollarë

0 Komentet 🕔26.03.2014 - 11:56

Pas miratimit të strategjisë së shlyerjes së detyrimeve të prapambetura nga qeveria shqiptare, ka nisur procedura e shlyerjes së detyrimeve të prapambetura ndaj biznesit, të cilët kanë marrë pagesat e para.

Sipas burimeve nga Ministria e Financave, që nga fillimi i këtij muaji janë shlyer mbi 2.7 miliardë lekë ose rreth 27 milionë USD, ku mbi 80 % e shumës i përket faturave të prapambetura të rimbursimit të TVSH.

Borxhet e prapambetura që qeveria ka ndaj biznesit në total është përllogaritur në vlerën e 72.6 miliardë lekë, ndërkohë që në bazë të strategjisë së miratuar tashmë, ato do të shlyhen për 3 vjet, ku vetëm për vitin 2014 janë parashikuar të shlyhen rreth 35 miliardë lekë, shumë e siguruar nga kredia e marrë nga Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN), që kap vlerën e 330 milionë euro.

Procesi i shlyerjes po ecën normalisht në bazë të verifikimeve që po i bëhen çdo fature nga grupet e specialistëve të ngritur për këtë qëllim.  Në bazë të strategjisë së qeverisë, dikasteri i Financave pritet të zgjidhë përfundimisht problemin e borxheve të prapambetura ndaj biznesit dhe parandalimin e krijimit të borxheve të reja.

Aktualisht, që në fillim të këtij viti, ka hyrë në fuqi edhe udhëzimi i ri për TVSH, çka parashikon rimbursimin e kësaj takse nga thesari në mënyrë automatike brenda 60 ditëve. Në qershor Ministria e Financave pret të marrë një tjetër hua nga Banka Botërore dhe Komisioni Europian, me qëllim zgjidhjen e ngërçit të borxheve të të prapambetura, duke shlyer detyrimet ekzistuese dhe duke parandaluar krijimin e borxheve të reja.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 10, 2018
Pjesërisht vranët
13°/-1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 11, 2018
Pjesërisht vranët
11°/-2°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 12, 2018
Clear
9°/2°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 10, 2018
Chance of Shiu!
7°/-3°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 11, 2018
Pjesërisht vranët
6°/-3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 12, 2018
Clear
5°/-5°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 10, 2018
Bore!
4°/-4°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 11, 2018
Clear
2°/-8°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 12, 2018
Clear
2°/-7°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214