Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Nis Festivali i Këngës dhe Valles për Çamërinë

Nis Festivali i Këngës dhe Valles për Çamërinë

0 Komentet 🕔02.07.2013 - 13:07

Festivali i 7-të i Këngës dhe Valles për Çamërinë ka ngjitur në skenën e hapur në Sarandë 20 grupe  këngëtarësh nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia dhe Mali i Zi.

Në një prononcim për median, organizatorët rikonfirmuan se kjo vlerë e artit folklorik tashmë po u takon talenteve të reja, ku 80% e interpretuesve janë nën moshën 25 vjeç.

Kryetari i Bashkisë së Sarandës, Stefan Çipa, u shpreh se ky festival shqrben edhe si një reklamë shumë e rëndësishme e turizmit kulturor në vend.

“Ne do të ftojmë dhe mirëpresim edhe grupet që i këndojnë dhe kërcejnë vallet çame edhe në Çamërinë përtej kufijve shtetërorë”, tha Çipa.

Gjatë dy netëve të para, në skenë u ngjitën në stadiumin e lojërave me dorë, në të interpretuan  dhjetëra artistë me ninullat e djepit dhe epikën e trimave, me kërcimin e luftës, vallen e gëzimit, dasmave, etj.

/Sonila Qazimi/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 11, 2018
Pjesërisht vranët
12°/-1°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 12, 2018
Clear
11°/1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Chance of Shiu!
11°/4°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 11, 2018
Pjesërisht vranët
4°/-3°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 12, 2018
Pjesërisht vranët
5°/-5°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Mostly Cloudy
2°/-3°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 11, 2018
Pjesërisht vranët
2°/-8°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 12, 2018
Clear
3°/-8°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Pjesërisht vranët
2°/-5°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214