Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Nikolla:Mësuesit mbi normë në shkolla do lënë punën

Nikolla:Mësuesit mbi normë në shkolla do lënë punën

0 Komentet 🕔14.10.2013 - 14:43

Mësuesit të cilët janë future në punë pa përmbushje të kritereve dhe gjatë fushatës elektorale do të largohen nga institucionet përkatëse.

Ministria e Arsimit ka evidentuar një numër të konsiderueshëm mësuesish të cilët punojnë mbi normë.

“Vetëm në Elbasan, në 7 shkolla që janë kryer kontrolle, janë gjetur 32 mësues mbi normë.Mësuesit duhet t’i kthehet dinjiteti dhe jo kushdo mund të jetë pjesë e radhëve të arsimtarëve. Ne do depolitizojmë shkollat dhe këtë premtim do ta mbajmë sa më shpejt”, deklaroi ministrja Lindita Nikolla.

Me ligjin e ri të arsimit parauniversitar rrezikojnë vetëm mësuesit që janë punësuar muajt e fundit pa konkurs. Pjesa tjetër janë pranuar në bazë të standardeve dhe mbrohen nga kontrata kolektive, që Sindikata e Arsimit të Shqipërisë ka nënshkruar më parë me ish-ministrin e Arsimit, Myqerem Tafaj.

/Muzafere Dema/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on May 22, 2018
Chance of a Thunderstorm
28°/17°
It is forcast to be Thunderstorm at 7:00 PM CEST on May 23, 2018
Thunderstorm
23°/15°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CEST on May 24, 2018
Chance of Shiu!
25°/14°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on May 22, 2018
Chance of a Thunderstorm
24°/13°
It is forcast to be Thunderstorm at 7:00 PM CEST on May 23, 2018
Thunderstorm
24°/13°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on May 24, 2018
Chance of a Thunderstorm
24°/13°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on May 22, 2018
Chance of a Thunderstorm
27°/13°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on May 23, 2018
Chance of a Thunderstorm
27°/13°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on May 24, 2018
Chance of a Thunderstorm
24°/12°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr