Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Nga 1 janari çmimi i naftës dhe benzinës rritet me 12 lekë

Nga 1 janari çmimi i naftës dhe benzinës rritet me 12 lekë

0 Komentet 🕔12.12.2013 - 16:32

Paketa e re fiskale do te ndikojë edhe në tregun e karburantëve me rritjen e disa taksave, përfshirë edhe taksën e qarkullimit, si për naftën,  ashtu edhe për benzinën.

Që nga 1 janari 2014 çmimi i naftës dhe benzinës priten të rriten me 12 lekë për litër. Aktualisht taksa e qarkullimit për këto dy produkte është fikse në masën 7 lekë për litër dhe  me vendimin e ri të qeverisë rritet me 10 lekë, duke arritur në 17 lekë për çdo litër.

Rritja finale në çmimin që do të paguajnë konsumatorët, nëse i shtohet edhe efekti që vjen nga tatimi mbi vlerën e shtuar, është 12 lekë për çdo litër naftë që ata konsumojnë.

Taksa e qarkullimit u vendos për herë të parë në vitin 2011, kur heqja e taksës së importit që paguhej në doganë për automjetet e përdorura u zevëndësua me taksën fikse në çmimin e naftës prej 7 lekë për litër dhe tani do të arrijë çmimin 17 lekë për litër.

Sipas përllogaritjeve të shoqatës së hidrokarbureve, aktualisht për çdo litër naftë që shitet në treg, gati gjysma e çmimit që paguajnë konsumatorët shkon si taksë për qeverinë.

/Enkeleda Cami/

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 23, 2018
Clear
23°/12°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on April 24, 2018
Pjesërisht vranët
26°/12°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 25, 2018
Clear
27°/13°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 23, 2018
Clear
28°/12°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on April 24, 2018
Pjesërisht vranët
26°/12°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 25, 2018
Clear
27°/12°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 23, 2018
Clear
28°/11°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on April 24, 2018
Pjesërisht vranët
30°/12°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 25, 2018
Clear
29°/12°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr