Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Ndikimi i kafesë në tru

Ndikimi i kafesë në tru

0 Komentet 🕔03.09.2014 - 15:52

Si na mban kafeja zgjuar dhe si na përmirëson moralin? Ja përgjigja e këtyre pyetjeve:

Dy student,  Mitchell Moffit  dhe Gregory Brown të cilët shumë shpesh ngarkonin video me përmbajtje shkencore në kanalin ASAP Science në YouTube, së fundmi kanw publikuar një video që tregonte ndikimet e kafesë. Sipas kësaj lodhja gjatë ditës shkaktohet në sajë të molekulës adenozin që prodhon trupi.

Kur njerëzit flejnë përqëndrimi i adenozinës reduktohet. Gjatë ditës nga akumulimi i adenozinës shfaqet gjendja e përgjumjes dhe e lodhjes. Pirja e kafes në mëngjes bën që kafeina të ndërhyjë në shfaqjen e adenozinës në qelizat e trurit. Për shkak se nga forma janë të ngjashme,  kafeina mund të lidhet me receptorin e adenozinës që gjendet në tru. Kur kafiena mblidhet në vend të adenozinës e bën të pamundur atë që të lidhet me këta receptorë dhe kështu pengon krijimin e përgjumjes dhe lodhjes.

Prodhon receptorë te rinj

Pas qendrimit zgjuar dhe energjik për disa orë, trupi fillon të prodhojë receptorëtë rinj që do të thotë duhet të konsumoni më shumë kafeinë për të qendruar zgjuar. Këta receptorë shtojnë nevojën për të konsumuar më shumë kafeinë. Moffit dhe Brown shprehen  se kur ju përpiqeni ta leni kafenë, apo të vononi konsumin tuaj të përditshëm do të ndiheni me të lodhur se zakonisht  dhe kjo është e ngjashme me sindromën e tërheqjes.

Kafeina përvec këtyre pompon adrenalinë trupit  dhe përmireson moralin.

 

/Pelin Şişman/

    

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
14°/6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore! Showers
-1°/-4°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Clear
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-2°/-6°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
6°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Bore!
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore!
1°/-4°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214